Koncept taktyczny Pepa Guardioli wykorzystany w kategorii … młodzik

Overload to isolate. To jeden z ulubionych konceptów taktycznych Pepa Guardioli. Stanowi on doskonały sposób na minięcie nisko ustawionej linii defensywnej przeciwnika. Jednemu z naszych czytelników udało się przenieść odrobinę kunsztu hiszpańskiego trenera do kategorii młodzik, a oto tego efekty.

Dowiedz się, jak pracować w kategorii młodzik z naszego kursu online (kliknij w link!) – 8 godzin video | ponad 400 uczestników.

Overload to isolate można przetłumaczyć jako od przeciążenia do izolacji. W praktyce oznacza przeniesienie gry z jednej strony boiska, gdzie atakującym trudno jest przedostać ze względu na równowagę lub niedobór zawodników, na stronę gdzie mają przewagę ilościową (1v0, 2v1) lub jakościową (1v1, 2v2).

overload to isolate
gra mała młodzik

Poniżej przykład pełnej sesji treningowej, w której rozwijamy wdrożenie tego konceptu treningowego – począwszy od części wstępnej, aż po grę końcową.

CZĘŚĆ WSTĘPNA: GRA 5v3

Gra rozgrywana jest na dwóch połowach. Rozpoczynamy od gry 4v2. Po wymienieniu określonej liczby podań (np. 8) do gry wbiega kolejny obrońca (gra 4v3) – w tym momencie zespół z piłką powinien jak najszybciej przenieść grę do zawodnika w drugim kwadracie.

mała gra 5v3

CZĘŚĆ GŁÓWNA: GRA 6v6+BR

Grę rozpoczyna trener podaniem do jednego z dwóch bocznych kwadratów. Po tym przesuwa się tam 4 graczy ofensywnych i trzech obrońców (czwarty ustawiony na linii między strefami). Zadaniem posiadającym piłkę jest oddanie strzału ze strefy ataku – powinni do tego wykorzystać gracza, dla którego stworzono izolację (druga strona kwadratu).

Po wymienieniu 5 podań do gry wchodzi czwarty obrońca (z linii środkowej) – gra 4v4
do gry może wejść również napastnik robiąc przewagę i ułatwiając przeniesienie ciężaru gry

gra młodzik

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 9V9

Gra na zasadach młodzika. Skrzydłowi zawsze realizują zasadę szerokości boiska. Zespół powinien wykorzystywać w grze koncept od przeciążenia do izolacji. Skrzydłowy po otrzymaniu piłki powinien szukać gry 1v1.

gra treningowa młodzik

Po więcej wartościowych materiałów zajrzyj na naszą platformę ze szkoleniami i kursami.