Nowym poziom certyfikacji dla szkółek piłkarskich. Prostsze procedury i możliwe dofinansowanie z ministerstwa

Polski Związek Piłki Nożnej posiada szczegółowy Program Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich. W ostatnim czasie został on rozszerzony o poziom zielony. Jakie są podstawowe założenia nowego programu i kto może ubiegać się o tzw. zielony certyfikat? Przygotowaliśmy małą ściągę w tym temacie.

Zobacz najnowsze kursy i szkolenia video dla trenerów piłkarskich

Polski Związek Piłki Nożnej rozszerza Program Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich o Certyfikację Grassroots skierowaną do szerszej grupy odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem małych, lokalnych szkółek, które ze względów organizacyjnych nie są w stanie spełnić restrykcyjnych kryteriów Certyfikacji ELITE (dla poziomów: Złotego, Srebrnego, Brązowego). Uzyskanie Zielonego Certyfikatu ma być dużo łatwiejsze. Głównym założeniem jest mniej formalności i biurokracji, które często zniechęcały do udziału w programie. PZPN podkreśla, że większy nacisk będzie prowadzony ma szkolenie trenerów, szczególnie poprzez edukację praktyczną. Ponadto mają być organizowane webinaria i szkolenia, które podniosą poziom zarządzenia szkółką piłkarską.

Kto może się ubiegać o tzw. Zieloną Gwiazdkę? Program skierowany jest do podmiotów:

  • będących członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej,
  • będących klubami sportowymi,
  • uczestniczących w rozgrywkach organizowanych przez PZPN lub WZPN,
  • prowadzących szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży do 13 roku życia przez minimum jeden pełny sezon piłkarski.

PZPN poinformował także o zasadach uczestnictwa, które są w tym przypadku bardzo proste. Szkółka piłkarska musi spełniać kilka wymagań. Są to:

  • posiadanie minimum jednej drużyny (w kat. wiekowej G-D); taka drużyna musi liczyć co najmniej 10 zawodników i nie ma konieczności wprowadzania do systemu wszystkich drużyn prowadzonych przez Szkółkę;
  • posiadanie jednego trenera z licencją Grassroots C / UEFA C lub wyższą w każdej potwierdzonej Drużynie;
  • posiadanie w każdym wydarzeniu trenera z licencją Grassroots C / UEFA C lub wyższą;
  • posiadanie aktualnego zaświadczenia z RSPTS (Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym) dla każdego członka Sztabu Szkoleniowego;
  • prowadzenie harmonogram wydarzeń (treningów i meczów) dla drużyn potwierdzonych w systemie;
  • uzupełnianie listy obecności ze wszystkich zajęć drużyn potwierdzonych w systemie;
  • posiadanie spisu obiektów treningowych;
  • zapewnienie bezpiecznego miejsca do przeprowadzania zajęć.

Przeczyta również: koncept taktyczny Pepa Guardioli wykorzystany w kategorii młodzik

Harmonogram procedury aplikacyjnej

Już 1 kwietnia 2022 roku rozpoczyna się nabór. Od tej daty będzie można się zarejestrować w programie. W dalszej kolejności zainteresowane szkółki będą musiały wypełnić szczegółowy formularz. Warto podkreślić, że podmioty, które pomyślnie przejdą procedurę będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie do 10 000 zł rocznie. To duży zastrzyk gotówki, który będzie można przeznaczyć na wynagrodzenia trenerów oraz dofinansowanie szkoleń i kursów dla szkoleniowców.

Szczegóły dotyczące certyfikacji znajdują się na stronie PZPN. Ponadto Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej wyznaczą koordynatorów, z którymi będzie można się kontaktować w sprawie certyfikacji.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.