Krystian Pieczara: Wpływ ogólnego przygotowania fizycznego na wyniki w dzisiejszym futbolu jest niebagatelny [WYWIAD]

Krystian Pieczara – trener przygotowania motorycznego, który obecnie odpowiada za przygotowanie motoryczne w FunForKids Academy i w I Zespole Polonii Warszawa. W poniższym wywiadzie opowiada m.in. o zajęciach motorycznych z dziećmi oraz najczęstszych błędach popełnianych przez trenerów w treningu motorycznym dzieci.


Krystian, proszę powiedz coś więcej o tym gdzie pracujesz, z jakimi zawodnikami, w jakim wieku?

Obecnie jestem zawodnikiem Stali Rzeszów i pracuję głównie online. Do niedawna byłem trenerem przygotowania motorycznego w zespole seniorów Polonii Warszawa (piłka nożna) i w Akademii Polonii Warszawa. Ponadto pracowałem w FunForKids Academy, gdzie prowadziliśmy zajęcia z zakresu przygotowania motorycznego dla dzieci i młodzieży. Do tego dochodziły indywidualne zajęcia z zawodnikami FFA Warszawa. W tym momencie pracuje głównie z młodymi piłkarzami, ale też z seniorami na poziomie pierwszej, drugiej i trzeciej ligi.

#funforkidsacademy #motorykasmyka #przygotowaniemotoryczne #strenghtandconditioningtraining

Opublikowany przez Trener Przygotowania Motorycznego Krystian Pieczara Czwartek, 29 sierpnia 2019

Skąd u Ciebie zainteresowanie piłkarskim treningiem motorycznym?

Kiedy byłem młodym zawodnikiem, zastanawiałem się jak mógłbym poprawić swoją formę piłkarską. Wtedy właśnie pojawiła się moda na trening personalny i postanowiłem zrobić ten kurs, po to by zyskać wiedzę na temat najprostszego treningu siłowego. Z czasem zacząłem mocniej rozwijać się w tym zakresie. Kolejnym etapem był trening motoryczny. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że to moja druga pasja.

Jak myślisz – jak duży wpływ ma motoryka na sukces/lub jego brak w piłce nożnej?

Wpływ ogólnego przygotowania fizycznego na wyniki w dzisiejszym futbolu jest niebagatelny. Silny, szybki, wytrzymały atleta to dobry piłkarz.

Prowadzisz zajęcia motoryczne z dziećmi (w ramach Fun for Kids), powiedz coś więcej o tym projekcie.

#strengthandconditioning #powerday #konwiktorska6 #czarnekoszule #poloniawarszawa @polonia1911

Opublikowany przez Trener Przygotowania Motorycznego Krystian Pieczara Piątek, 2 sierpnia 2019

FunForKids Academy jako pierwsza wprowadziła na stałe do swojego grafiku zajęcia z zakresu przygotowania ogólnorozwojowego. Trenerzy FFK skupiali się przede wszystkim na tym by nasi mali, ale także nieco starsi podopieczni poprawiali podstawowe wzorce ruchowe. Na początku stosowaliśmy rożnego rodzaju zabawy z użyciem najprostszych sprzętów, z czasem zajęcia miały charakter bardziej ścisły. Najbardziej cieszyło nas, że nasi podopieczni są coraz bardziej pewni siebie i po prostu sprawniejsi podczas normalnych treningów piłkarskich.

Obserwujesz też pewnie wielu innych trenerów. Możesz powiedzieć, jakie błędy najczęściej oni popełniają, jeśli chodzi o trening motoryczny dzieci?

W mojej opinii większość z nas, bo Ja również niestety pewnie nie jestem wyjątkiem, momentami skupia się za bardzo na tym by zrobić wszystko według nomenklatury, zapominając, że mamy do czynienia z człowiekiem. Czasem warto się na chwilę zatrzymać, poobserwować podopiecznego i zastanowić się czy nie lepiej zamiast kolejnej serii pompek, pozwolić mu po prostu pobawić się z kolegami.

Jeśli chcieliby oni podnieść swoje kwalifikacje, gdzie mogą szukać wiedzy?

Na pewno zachęcam do współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Treningu Motorycznego. Na ich stronie można znaleźć wiele ciekawych rekomendacji i kursów z zakresu przygotowania fizycznego. Ponadto, warto zacząć od podstawowej wiedzy z zakresu biomechaniki, anatomii, czy fizjologii wysiłku, bo to stanowi punkt wyjścia. Osobiście polecam także kursy EPI, Exos i Better Way.

#ffkschool #strengthandconditioning #bielany

Opublikowany przez Trener Przygotowania Motorycznego Krystian Pieczara Wtorek, 7 maja 2019

Na koniec. Jakie jest trenerskie marzenie Krystiana Pieczary?

W niedalekiej przyszłości chciałbym odpowiadać za przygotowanie motoryczne w Akademii Polonii Warszawa, a także współpracować z pierwszym zespołem. Na pewno chciałbym również pracować z juniorskimi reprezentacjami Polski w piłce nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *