Marcin Gębicki: Potrzebujemy zrozumienia zalet stosowania metod futsalu [WYWIAD]

O pozytywnym wpływie futsalu na umiejętności zawodników opowiada Marcin Gębicki – były piłkarz KS Pomorzanin Toruń, który obecnie realizuje się jako trener futsalu.


Jesteś związany z treningiem futsalowym już od dłuższego czasu. Jak na przestrzeni tych kilku lat  zmienił się futsal? 

Bardzo się cieszę, że można zauważyć zmiany w samej grze futsalu w klubach ekstraklasy. Mamy w Polsce w najwyższej klasie rozgrywkowej świetnych trenerów polskich i zagranicznych. Organizacyjnie jesteśmy coraz lepsi. Zorganizowaliśmy reprezentacyjny dwumecz z Brazylią (w Koszalinie i Bydgoszczy) na świetnych obiektach. W tym czasie odbyła się  konferencja szkoleniowa dla trenerów z udziałem prelegentów trenera reprezentacji Brazylii Marquinhos Xavier i trenera reprezentacji Polski Błażej Korczyński. Co roku jesteśmy bogatsi w doświadczenia organizacyjne. Obecnie skupiłbym się na akcjach promocyjnych futsalu, aby promować ją wśród coraz większej liczby osób. Cieszy mnie przede wszystkim, że powstają szkółki futsalu. Mamy fajne ośrodki w Lubawie, Bielsko-Białe, Toruniu, Jelcz-Laskowice, Rudzie Śląskim, Pniewach, czy Lesznie. Dzieci i młodzież chętnie szkolą się i grają w futsal. To trzeba wyraźnie podkreślić. 

Jak futsal wpływa na rozwój umiejętności u młodych zawodników? 

To już powszechnie wiadomo, że trenując futsal młody zawodnik oprócz techniki użytkowej rozwija zwrotność, decyzyjność oraz rozumienie gry poprzez rozwiązania taktyczne. Natomiast Intensywność gry wymusza na nim umiejętność znalezienia zachowań w fazach przejściowych.

Czy futsal może być narzędziem pracy dla trenerów? Czy za jego pomocą mogą kształtować umiejętności swoich zawodników?

Futsal jest doskonałym narzędziem pracy trenera. Dlaczego? Zauważcie, że w dzisiejszej piłce stosuje się szybką grę – zawodnicy współpracują w parach, trójkach, czwórkach na małej przestrzeni. Obecnie gra toczy się w sektorach boiska do futsalu, a od linii pola karnego do linii środkowej na szerokości boiska mieszczą się trzy pełnowymiarowe boiska do futsalu. Mamy mnóstwo przykładów gry od bramkarza, rotacjach pozycji, zachowaniu napastników w kluczowych momentach w polu karnym w topowych ligach w Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Holandii i Anglii. To nowoczesne rozumienie gry. To doskonale łączy się z futsalem.

A czy widzisz zmianę podejścia polskich trenerów z treningu na hali na trening futsalowy?

Na świadomą zmianę potrzebujemy czasu. Potrzebujemy zrozumienia zalet stosowania metod futsalu oraz większej promocji futsalu typu konferencji szkoleniowej dla trenerów o tematyce futsalu – są podstawy. Tematy futsalu na konferencjach pojawiają się bardzo sporadycznie.  

Dobrze byłoby, gdyby włączyć temat futsalu w program Grassroots – to jest ogólnopolski zasięg. W każdym województwie, regionie działają kluby, szkółki, które stosują futsal w swojej metodzie szkoleniowej. Działacze, trenerzy chętnie podzielą się doświadczeniem. Tym sposobem znacznie zwiększyłaby się świadomość trenerów. 

Jakie jest Twoje trenerskie marzenie?

Moim marzeniem jest wychować i wyszkolić podopiecznego, który będzie reprezentował Polskę w futsalu. Nie marzę, aby być trenerem kadry narodowej, nie muszę zdobywać medali Mistrzostw Polski. Moim celem jest praca stricte związana z futsalem – chcę, aby trenerzy Naszej reprezentacji czerpali korzyści sportowe z mojej pracy. Jestem gotów kontynuować proces szkoleniowy z młodzieżą, która chce grać futsal. 

Chciałbym również , aby trenerzy drużyn seniorskich mieli pożytek z mojej długoletniej i konsekwentnej pracy z dziećmi i młodzieżą i nie musieli wdrażać podstaw futsalu. Chciałbym, aby korzystali z tego procesu i abyśmy razem wypracowali wspólną ścieżkę rozwoju. 

Moim drugim pragnieniem jest organizacja obozu futsalowego dla wszystkich grup wiekowych. Marzę o ogólnopolskim, cyklicznym obozie futsalu. Oczywiście jest to bliższa perspektywa, lecz pochłaniająca ogrom czasu w przygotowaniach na najwyższym poziomie. Ważne jest także dobór kadry szkoleniowej. 

Działam w aspektach, w których mam wpływ. Chciałbym, aby Nasza Akademia, w której pracuje była wzorem dla innych.

Dla nas Marcin Gębicki przygotował konspekty treningowe oraz artykuł o futsalu jako narzędziu w szkoleniu dzieci i młodzieży, które znajdziecie w naszych ebookach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *