Inflacja dotknęła kursy trenerskie. Trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni

Kilka dni temu Polski Związek Piłki Nożnej opublikował uchwałę w sprawie Organizacji Kursów Kształcenia Trenerów Piłki Nożnej Zgodnie Z Wymogami Konwencji Trenerskiej UEFA 2020 oraz Karty Grassroots UEFA. Przy okazji zmieniono także ceny kursów trenerskich.

Uchwała nr III/29 z dnia 9 lutego 2022 roku wprowadza wiele zmian w kursach trenerskich. Najważniejszą informacją dla trenerów są zmiany dotyczące cen kursów. Przykładowo do tej pory kurs trenerski UEFA A kosztował 3500 złotych + VAT, a UEFA B to był koszt 2000 złotych +VAT. Teraz trenerzy będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, bowiem ceny wzrosły o 500 złotych. Najdroższy jest oczywiście kurs UEFA Pro, którego koszt wynosi 18 tysięcy złotych +VAT. W poniższej tabeli prezentujemy wysokość opłat za kursy trenerskie PZPN.

kursy trenerskie cena

W obszernym komunikacie zawarte są nie tylko ceny kursów, ale także ogólne zasady aplikacji przez trenerów na poszczególne kursy. Warto zwrócić uwagę, że od teraz w kursie UEFA Pro wziąć udział będzie mogło 20 osób. Wcześniej były to 24 osoby.

Zmiany wprowadzono także przy okazji kursów UEFA A. Od teraz mogą być one organizowane maksymalnie raz w roku w każdym z województw. Takich obwarowań nie ma przy kursach UEFA B, które mogą być organizowane częściej. Z kolei kurs UEFA Elite Youth B może być zorganizowany dwa razy w roku. Ważną informacją jest także to, że w kursie UEFA A udział mogą brać trenerzy, którzy udokumentują dwie rundy pracy jako pierwszy trener w piłce nożnej 11-osobowej.

Zobacz kursy i szkolenia dla trenerów piłki nożnej

W przeszłości, aby wziąć udział w kursie UEFA Elite Youth A trzeba było posiadać licencję UEFA A. Teraz można wybrać ścieżkę związaną z piłką dziecięcą i młodzieżową. Osoba, która ukończy UEFA Elite Youth B może dostać się na kurs UEFA Elite Youth A.

Wszystkie kursy wymagają 100-procentowej obecności. Jeśli uczestnik opuści jedno z zajęć to musi nadrobić zaległości. Ponadto każdy ma prawo do poprawki egzaminu końcowego w przeciągu roku od daty pierwotnego egzaminu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Pierwsza poprawka wynosi 10 procent opłaty za dany kurs, a druga to koszt 15 procent opłaty za kurs.

.