Trening finalizacji u dzieci. Jak go zrobić? Podpowiadają angielscy trenerzy.

Trening strzelecki w dziecięcych grupach młodzieżowych, często kojarzy się z ćwiczeniami polegającymi na podaniu piłki do trenera/zawodnika otrzymaniu od niego podania zwrotnego i oddaniu strzału. Jednak takie ćwiczenia nie odwzorowują warunków meczowych.

konspekty treningowe

Jak padają bramki we współczesnym futbolu?

Każdy z nas chciałby oglądać uderzenia z 30 metrów wpadające w samo okienko bramki. Rzeczywistość współczesnego futbolu jest zgoła odmienna. Potwierdzają to dane.

Krótka analiza sposobu zdobywania bramek może pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób powinno się trenować finalizację. Na Euro 2020 82% bramek z gry padło z pola karnego, a większość z nich padła z okolic 12 metra. W polu karnym przy zdobyciu gola zazwyczaj było średnio średnio 4,7 obrońców i 2,9 napastników – czyli scenariusz gry 5v3 w polu karnym jest najbardziej wiarygodnym odwzorowaniem warunków meczowych.

Dobry trening strzelecki – jak go przeprowadzić?

W celu przeprowadzenia treningu strzeleckiego w warunkach meczowych warto:

  • Ćwiczyć z udziałem przeciwnika
  • Przeprowadzić ćwiczenie w polu karnym lub jego okolicach
  • Jeśli to możliwe użyć dwóch bramek i zaangażować dwóch bramkarzy
  • Tworzyć możliwości do ćwiczenia faz przejściowych

Dzięki temu zawodnicy mogą:

  • Ćwiczyć umiejętność poruszania się w przestrzeni
  • Antycypować, gdzie będzie piłka i przeciwnik
  • Reagować na stratę posiadania piłki

Możemy inspirować się tym, co dzieje się w dorosłej piłce nożnej na najwyższym poziomie. Jednak nie możemy oczekiwać tego samego od dzieci. W seniorskich meczach wiele bramek pada po stałych fragmentach gry, czy dośrodkowaniach z dużych odległości – takie rozwiązania przekraczają zdolności dzieci. Dlatego powinniśmy dopasować trening do ich wieku i umiejętności. 

Zamiast dośrodkowań z rzutów rożnych wybierz środki treningowe, które pomogą im panować nad piłką, kiedy mają mało przestrzeni wokół siebie oraz takie, w których sami będą znajdować rozwiązania do tego aby znaleźć się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i ją wykończyć. Warto dać zawodnikom szansę, aby sami znaleźli sposób na pokonanie obrony i bramkarza rywali. 

Jednak, jeśli mają z tym problem warto dać im wskazówki np. ustawienie napastnika za plecami obrońcy, szukanie wolnych przestrzeni, szerokie ustawienie drużyny w ataku, czy oddanie strzału na bramkę w sytuacji sam na sam, kiedy bramkarz jest w połowie odległości między bramką a piłką.

Strzelanie bramek oraz obrona przed ich utratą są kluczowymi i podstawowymi elementami piłki nożnej.  Młodzi zawodnicy uwielbiają zdobywać bramki, czy interweniować w defensywie. Dzięki dobrze zaplanowanym sesjom treningowym, w których będzie przeciwnik i realna sytuacja meczowa dzieci jeszcze bardziej pokochają grę w piłkę nożną.

Oto przykładowy środek treningowy.