Rodzaje korków piłkarskich. Jak dobrać obuwie do typu murawy?

Buty piłkarskie to bardzo ważny element wyposażenia dla każdego sportowca. Wariant butów piłkarskich należy dopasować do rodzaju nawierzchni, na jakiej rozgrywane będą mecze i treningi. Jakie są możliwości? Jakiego typu buty sprawdzą się najlepiej? Dowiedz się, na co zwracać uwagę podejmując decyzję o zakupie bobuwia dla piłkarzy!

Rodzaje butów piłkarskich, czyli jakie obuwie do gry w piłkę nożną sprawdzi się najlepiej

Najczęściej mówi się po prostu o korkach, czyli butach przeznaczonych do gry profesjonalnej i amatorskiej. Jednak każdy, kto miał nieco więcej styczności z tym sportem wie, że to tylko ogólna nazwa, kryjąca w sobie znacznie więcej. Buty do gry w piłkę charakteryzują się specyficzną budową, bowiem w podeszwie umieszczone są specjalne wypustki, których zadaniem jest zapewnienie lepszej przyczepności i tym samym zwiększenie skuteczności gry. Ci, którzy grają w piłkę nawet amatorsko powinni wiedzieć, że tradycyjne buty nie są dobrym rozwiązaniem, tu zdecydowanie lepiej sprawdzą się dedykowane propozycje, buty zaprojektowane z myślą o piłkarskim przeznaczeniu i potrzebach zawodników.

Pierwsze modele butów piłkarskich zaprezentowane zostały przez firmę Adidas już w pierwszej połowie XX w. Od tego czasu w sprzedaży pojawiło się wiele różnych modeli, które stale są ulepszane i dostosowywane do oczekiwań piłkarzy. Obecnie znane są i wykorzystywane następujące rodzaje korków piłkarskich:

 • lanki, to wariant z plastikową podeszwą, na której znajdują się specjalne gumowe kołki, zapewniające zawodnikowi dobrą przyczepność,
 • wkręty, czyli rozwiązania dopasowane przede wszystkim do potrzeb profesjonalistów, zajmujących się grą zawodowo, w tym wariancie wypustki wykonane są ze stali lub z aluminium, klasyczne korki z metalowymi wkrętami,
 • turfy – rodzaj obuwia, który często nazywany jest też śniegówką, na podeszwie znajduje się wiele małych kolców, charakterystyczną cechą jest ich rozmieszczenie – równomiernie na całej powierzchni, są one też nieco niższe niż w lankach,
 • halówki, czyli buty wyposażone nie w standardowe wypustki, tutaj zastąpione zostały one płaską, bieżnikowaną podeszwą, gładką i twardą, idealne do gry na hali.

Obuwie piłkarskie posiada specjalne oznaczenie, dzięki któremu można łatwo zidentyfikować wariant obuwia:

 • FG / AG, to buty, które są odpowiednie do gry na suchym podłożu,
 • SG, to rozwiązanie przeznaczone do trawy mokrej,
 • IC, IN lub CT to oznaczenia stosowane w klasycznych halówkach,
 • 1/Elite – rozwiązania dedykowane dla profesjonalistów,
 • Pro/2 – buty dla zawodowych piłkarzy,
 • Academy/3 – dobrej jakości obuwie dedykowane osobom, które często grają w piłkę, jednak nadal jest to gra amatorska,
 • Club/4 – rozwiązania dla początkujących.

W przypadku butów piłkarskich ważne są nie tylko podeszwy, ale również cholewka, pełniąca bardzo ważną funkcję. Pozwala ona ochronić stopę przed ewentualnymi urazami. Gdy buty będą właściwie dopasowane do stopy, to zdecydowanie redukują ryzyko ewentualnej kontuzji, zabezpieczając również piętę.

Nawierzchnia boiska piłkarskiego

Wybór butów piłkarskich do gry to zadanie, do którego nie można podejść obojętnie, ponieważ od decyzji zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort gry. Jednym z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę jest wariant nawierzchni. Obecnie mecze rozgrywane są przede wszystkim na nawierzchni:

 • naturalnej, która pomimo że wygląda doskonale, to wymaga właściwej pielęgnacji, odpowiedniego drenażu i nawadniania, koszenia itp., jest zatem rozwiązaniem wymagającym wiele uwagi,
 • sztucznej, czyli trawie wykonanej z syntetycznych materiałów, na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina naturalną murawę, mimo że zapewnia podobne parametry podczas gry, to jest rozwiązaniem zdecydowanie łatwiejszym do utrzymania w doskonałej kondycji,
 • tartanowej, wykonanej z poliuretanu – to obecnie coraz powszechnie wykorzystywane podłoże na boiskach sportowych, to co je wyróżnia to wysoka elastyczność, amortyzacja, komfort i bezpieczeństwo, charakteryzuje się też właściwościami antypoślizgowymi, najczęściej stosowana na orliku ze sztuczną nawierzchnią,
 • halowej, czyli znajdującej się wewnątrz hali sportowej, jest ono wykonane najczęściej z gumy lub kauczuku, chociaż nadal często spotykany jest parkiet.

Dobór odpowiednich butów piłkarskich do rodzaju nawierzchni

Poszczególne rodzaje butów do piłki nożnej są przeznaczone do gry w określonych warunkach. Dlatego należy zastanowić się na jakich boiskach będziesz grał najczęściej. Wybór odpowiedniego obuwia sportowego to kluczowa kwestia, ponieważ inne propozycje sprawdzą się na suchym i twardym podłożu, a inne tam, gdzie jest grząsko lub ślisko. Największym wyzwaniem jest sytuacja, gdy w zależności od warunków gra się na różnych typach boisk.

Treningi na boisku z murawą naturalną? Doskonale sprawdzą się lanki, czyli najpopularniejsze obecnie buty piłkarskie na rynku. Tu równie dobrze sprawować się będą wkręty, z metalowymi kołkami wkręcanymi, jak i plastikowymi czy gumowymi wypustkami. Świetne do gry na twardym podłożu.

Do gry na sztucznej trawie najlepiej sprawdzą się turfy. Na sztucznej murawie turfy sprawdzą się najlepiej, ze względu na szczególną konstrukcję podeszwy i dużą ilość drobnych kolców. Doskonałe również do gry na śniegu.

Halówki z płaską podeszwą doskonale sprawdzają się na twardych nawierzchniach, takich jak parkiet. Zaletą jest to, że podeszwa wykonana jest z materiału niebrudzącego podłoże, nie pozostawia zatem śladów na gumowej czy kauczukowej podłodze. Bieżnik na powierzchni podeszwy to komfort i bezpieczeństwo gdy wybierasz piłkę halową.

Niektóre warianty butów, oznaczone FG/AG to propozycje nieco bardziej uniwersalne, które sprawdzą się na boiskach ze sztuczną trawą oraz naturalną. Dlatego jeśli grać będziesz w różnych warunkach warto wybierać rozwiązania optymalne. Jeśli masz wątpliwości, jaki wariant sprawdzi się u Ciebie najlepiej, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy pomogą Ci dopasować najlepsze rozwiązanie.

Korki piłkarskie – postaw na jakość

Trawiaste boisko lub gra w hali? Bez względu na to, gdzie planujesz rozgrywki i treningi, musisz pamiętać, że równie ważna jest jakość i profesjonalne wykonanie. Najwięksi producenci dbają o to, aby zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo, dlatego korzystają z materiałów, zapewniających stopie odpowiednią ochronę i wsparcie. Materiał, który zapobiega poceniu, zapewnia doskonałą wentylację. Wśród ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni wariant koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozmiar czy jakość wykonania.