Coerver Coaching. Ball mastery, czyli doskonałe czucie piłki

Coerver Coaching to jedna z najbardziej znanych na świecie metodologii treningu piłkarskiego. System ten skoncentrowany jest na rozwoju indywidualnych umiejętności zawodników oraz gier w małych grupach (tzw. small-group play), co ma szczególnie znaczanie, zwłaszcza podczas pierwszych lat nauki gry w piłkę nożną. 

Jedną z istotnych części takiego treningu są tzw. ball mastery, czyli ćwiczenia zwiększające czucie piłki. W tym artykule przybliżamy ćwiczenia z tego segmentu treningów Coerver Coaching.

Zobacz również: akcesoria trenerskie

Czym jest Coerver Coaching?

Coerver Coaching to znany na całym świecie system szkolenia piłkarskiego. Jego inicjatorem był holenderski trener Wiel Coerver, który osiągał spore sukcesy w latach 80-tych – między innymi zdobył Puchar UEFA z Feyenoordem.

Obecnie system funkcjonuje już w 35 krajach świata i zrzesza ponad 2,5 miliona młodych piłkarzy. Sam program skierowany jest szczególnie do młodych zawodników w wieku 5-16 lat. To oni będą największymi beneficjentami indywidualnych treningów Coervera.

Metody Coerver’a skupiają się głównie na rozwoju umiejętności indywidualnych i grze w małych grupach. Sama metodologia Coerver Coaching opiera się o tzw. Piramidę Rozwoju Zawodnika (Pyramid of Player Development). Składa się ona z sześciu bloków, gdzie u podstawy są właśnie tzw. Ball Mastery rozumiane jako mistrzowskie panowanie nad piłką. Ten blok ma ogromny wpływ na rozwój pozostałych bloków.

Ball Mastery Coerver Coaching. Przykładowe ćwiczenia

Ball Mastery to ćwiczenia, w których każdy zawodnik wykonuje z piłką indywidualne ćwiczenia, używając obu nóg. Do ich wykonania nie potrzeba żadnego sprzętu – wystarczy piłka i odrobina wolnego miejsca. Oto przykłady takich ćwiczeń. Zacznijmy od najniższego poziomu.

Zobacz: szkolenia i kursy dla trenerów piłki nożnej