10 pytań do autora. Paweł Tomczyk

Paweł Tomczyk, trener z ponad 10-letnim stażem pracy. Obecnie posiada licencje UEFA B i pracuje w klubie UKS Irzyk Warszawa, gdzie pełni rolę trenera grup żak oraz młodzik. W przeszłości grał w piłkę w Siarce Tarnobrzeg, głównie na poziomie juniorskim.

  1. Jak to się stało, że zostałeś trenerem?

Już podczas grania w piłkę w juniorach interesowała mnie praca trenera choć tak naprawdę dopiero na studiach zrobiłem swój  pierwszy kurs. Wtedy też rozpocząłem treningi w roli trenera dzieci. 

  1. Trenerski idol? I dlaczego?

Nie mogę wskazać jednego trenera na którym się wzoruje ponieważ jest tak wielu świetnych szkoleniowców, że ciężko wskazać tego jednego. Z pewnością imponuje mi Diego Simeone za charyzmę i poświęcenie się swojej pracy, Pep Guardiola który jest niezwykle kreatywnym trenerem wprowadzającym ogromną ilość nowinek taktycznych. Jurgen Klop doskonale potrafi przygotować drużynę pod względem fizycznym ale i taktycznym do tego ma świetny kontakt ze swoimi zawodnikami o czym niejednokrotnie wspominali nawet polscy zawodnicy którzy byli jego zawodnikami w Dortmundzie. Wzorców do naśladowania jest wiele należy tylko wybrać te rzeczy, które nam najbardziej odpowiadają.

3.Książka, którą poleciłbyś każdemu trenerowi

Diego Simeone – Mecz po meczu. Jest to książka, którą przeczytałem 3 razy. W bardzo ciekawy sposób opisuje chwile chwały jak i te w których ponosił porażki. Opowiada w interesujący sposób jak buduje relacje z zawodnikami, dlaczego podejmował takie a nie inne decyzje w kluczowych momentach. Naprawdę warto przeczytać tą książkę.

4.Film, który poleciłbyś każdemu trenerowi

Ostatnio oglądałem mini serial Strategia życia – Trenerskie zasady. Wystąpił w nim m.in. Jose Mourinho. Opisane w nim historie z pewnością mogą zainspirować nie jednego trenera.

5.Gdzie szukasz wiedzy i inspiracji?

Wiedza w dzisiejszych czasach jest dostępna na każdym kroku. Czasopisma tj. Asystent trenera są doskonałą dawką wiedzy, „Nowoczesne nauczanie i doskonalenie gry w piłkę nożną” jest znakomitą pozycją, która z pewnością przyda się każdemu trenerowi pracującemu z dziećmi. W internecie można znaleźć wiele artykułów, wywiadów czy filmów z których można czerpać wiedzę całymi garściami. Rozmowy z innymi trenerami oraz staże dają wiele i wzbogacają nasz warsztat. Inspiracji powinno się szukać w swoich zawodnikach i rozmowach z nimi. Obserwując zawodników można naprawdę wiele dowiedzieć się o prowadzonych przez nas zajęciach.

6.Zawód trener: praca czy hobby?

Myślę, że wszystkiego po trochu. Najlepiej jest kiedy twoja praca jest twoim hobby i sprawia Ci ogromną przyjemność. Trzeba podchodzić do tego zawodu w odpowiedni sposób i pamiętać, że bardzo często pracujemy z osobami które widzą w nas pewien autorytet i musimy traktować ich w odpowiedni sposób.

7.Najważniejszy element dobrego treningu

Myślę, że najważniejsze jest przygotowanie do treningu. Ważne jest to aby stworzyć odpowiedni konspekt ułożony pod konkretną grupę zawodników. Jeżeli dobrze przygotujemy się do treningu to realizacja będzie dużo łatwiejsza.

8.Nowoczesny trener, czyli jaki?

Nowoczesny trener to taki który rozumie swoich zawodników i potrafi stworzyć im odpowiednie warunki treningowe i nie mówię tu o warunkach tj. boisko.

9.Futbol efektowny czy pragmatyczny?

Oczywiście każdy albo przynajmniej prawie każdy woli oglądać futbol efektowny, ładny dla oka. Myślę, że taki futbol zazwyczaj pojawia się w treningach i meczach najmłodszych gdzie występuje dużo pojedynków 1 na 1 (sir Alex Ferguson twierdzi, że ten zespół który podczas meczu wygra więcej takich pojedynków wygra mecz), najmłodsi próbują wykonywać zwody, gra jest intensywna. Z wiekiem zawodnicy nabywają pragmatyzmu, który jest czasami bardzo potrzebny. Myślę, że w pracy z dziećmi (szczególnie tymi najmłodszymi) powinniśmy stawiać na futbol efektowny który zachęci do podejmowania ryzyka.

10.Cel, do którego dążysz

Cel jest oczywisty, z każdym dniem, z każdym treningiem stawać lepszym trenerem i człowiekiem. Nie stawiam sobie jednego konkretnego celu, ponieważ jak głosi mądre pewne powiedzenie jedyną granicą jest niebo, które granic nie ma.

Konspekty treningowe zaproponowane przez Pawła Tomczyka można znaleźć w pakiecie konspektów dla kategorii młodzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *