10 pytań do autora. Daniel Brzezina

Trener Daniel Brzezina ukończył kurs UEFA B na Katowickim AWFie oraz studia na poziomie licencjata z wychowania fizycznego. Pracował w takich klubach z renomą na Śląsku jak: UKS Ruch Radzionków czy SKS Gwarek Zabrze. Na ten moment szkoli młodzież w TS Gwarek Tarnowskie Góry.

  1. Jak to się stało, że zostałeś trenerem?

Każdy od najmłodszych lat marzy o tym by zostać piłkarzem i oczywiście ze mną było tak samo. Ale jak juz jest się starszym a przygoda z piłką nie idzie ku profesjonalnej karierze, to nie wyobrażałem sobie innej drogi w życiu niż pozostać przy piłce amatorskiej oraz uczyć młodych adeptów by choć im pomóc spełniać swoje pasje i marzenia.

2. Trenerski idol? I dlaczego?

Jako idola trenerskiego postawiłbym na Janusza Kowalskiego, znanego trenera od lat w pracy z najstarszą młodzieżą w Gwarku Zabrze, oraz jako wykładowca na Katowickim AWFie gdzie miałem okazję go poznać. Jego warsztat trenerski oraz wiedza sprawiają, że chce się na nim wzorować oraz czerpać wiedzę.

3. Książka, którą poleciłbyś każdemu trenerowi

Myślę, że ta książka dopiero nadejdzie, a mianowicie mówię o najnowszej odsłonie przygotowywana przez trenera Pawła Gryczana a dokładnie chodzi o pozycję „Rozumienie i nauczanie gry”.

4. Film, który poleciłbyś każdemu trenerowi

Jeżeli chodzi o piłkarski, to film o Diego Maradonie, jego historia naprawdę pokazuje, że gdy się już u szczytu trzeba mocno stąpać po ziemi by z niego szybko nie spaść.

5. Gdzie szukasz wiedzy i inspiracji?

Moim sposobem na poszerzanie wiedzy są szkolenia trenerskie o różnej tematyce, lecz w szczególności oparte na grach, bo po to trenujemy by grać i stwarzać takie warunki w treningu jakie mamy w meczu.

6. Zawód trener: praca czy hobby?

Na ten moment to raczej praca dodatkowa, którą mnie uczy, inspiruje i sprawia, że chce pochłaniać kolejna wiedzę by budować swoją pozycję trenerską.

7. Najważniejszy element dobrego treningu

To gra! Stworzenie takich ćwiczeń, fragmentów gry czy małych gier by cały czas bodźcować naszych podopiecznych w warunkach zbliżonych do gry.

8. Nowoczesny trener, czyli jaki?

Dla mnie nowoczesny trener to taki, który właśnie podąża wyznaczoną ścieżka opartą o najnowsza metodologię, a mianowicie stwarzaniu jak najwięcej momentów meczowych w czasie treningu. To taki, który wie jak zarządzać drużyną i nie patrzy na wynik lecz na efekty w postaci postępów w myśleniu czy szybkim podejmowaniu trafnych decyzji.

9. Futbol efektowny czy pragmatyczny?

Zdecydowanie futbol na tak, czyli szukający jak najszybciej drogi do bramki po przechwycie gdy drużyna przeciwna jeszcze nie jest odpowiedno ustawiona. Gdy drużyna jest dobrze zdyscyplinowana taktycznie wtedy szybkość przemieszczania piłki i szukania podań w wolne przestrzenie między formacjami są kluczowe do realizacji celu czyli zdobyciu bramki.

10. Cel, do którego dążysz

Spełnianie marzeń tych młodych chłopców w dążeniu do zostanie piłkarzem. Marzy mi się aby w niedalekiej  przyszłości, któryś z podopiecznych zagrał na wysokim poziomie w polskiej lidze a to już będzie sygnał, że podążam dobrym celem.

Trener Daniel stworzył dla nas mezocykl dla kategorii orlik. Sprawdź go koniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *