To zasada, która niejako definiuje nowoczesny futbol. Analizując grę zespołów na najwyższym poziomie widzimy, jak często zawodnicy bez piłki poruszają się w określony sposób, aby zaskoczyć lub zdestabilizować linię obrony przeciwnika.
Głównym celem realizacji zasady mobilności jest chęć otrzymania piłki za plecami obrońców – szczególnie tych ustawionych w ostatniej linii defensywnej. Prawidłowe wykonanie tego działania umożliwia kreowanie sytuacji bramkowych dla siebie lub partnerów.
Za jej realizację najczęściej odpowiedzialni są gracze ofensywni – napastnicy, skrzydłowi oraz ofensywni pomocnicy. W przypadku budowania akcji w strukturze 1-3-2-5 (lub podobnych) często ruch za plecy obrońców wykonują również skrzydłowi.
Kluczowym aspektem prawidłowej realizacji zasady mobilności jest timing wykonania działania.
Jeśli gracz bez piłki zbyt szybko wykona ruch, to może się on znaleźć na pozycji spalonej. Jeśli natomiast zrobi to zbyt późno, to gracz z piłką może stracić możliwość wykonania odpowiedniego podania – na przykład w wyniku presji przeciwnika.
Zasada mobilności: przykładowy środek treningowy
Gra 3v3+2N na cztery bramki
Opis: Zadaniem drużyny atakującej jest zdobycie bramki ze strefy strzału. Mogą tam wprowadzić piłkę lub przy wykorzystaniu zagrania od graczy neutralnych.
Coaching:
- akcentujemy ruch w wolną przestrzeń, realizowany przede wszystkim przez tzw. gracza trzeciego
- timing wbiegnięcia w wolną przestrzeń
Więcej na temat treningu opartego o zasady gry dowiesz się z naszego e-booka Trening oparty o zasady gry. 10 zasad | 40 środków treningowych