Żaneta Michalak: Na każdym etapie życia i sportowej kariery należy dbać o właściwą, czyli zdrową i dopasowaną do wysiłku dietę [WYWIAD]

O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie u młodych zawodników opowiada Żaneta Michalak – dietetyk kliniczny i sportowy, wiceprezes krakowskiego Stowarzyszenia “Spożywo”.   


Jak duży wpływ ma dieta na osiąganie sukcesów w sporcie?

Bardzo znaczący. Oczywiście sama dieta nie może predysponować zawodnika do osiągania wyjątkowych wyników sportowych, bo składa się na to wiele czynników. Ale na pewno odżywianie może się do nich przyczynić, zwłaszcza na zawodach wyższych szczebli. A żeby do takowych dojść, trzeba odpowiednio skrupulatnie trenować i dbać o organizm już od początku sportowej kariery. Także pod względem żywieniowym. Zatem podsumowując – na każdym etapie życia i sportowej kariery należy dbać o właściwą, czyli zdrową i dopasowaną do wysiłku dietę.

Zawodowo zajmujesz się dietetyką. Często prowadzisz zajęcia z dziećmi?

Choć moimi głównymi odbiorcami i grupą pacjentów w gabinecie są kobiety z problemami hormonalnymi, to różnorodne zajęcia z dziećmi zdarzają się stosunkowo często i dają mi ogromną satysfakcję. Miałam przyjemność niejednokrotnie prowadzić warsztaty żywieniowe dla przedszkolaków, a także szkolenie dla młodych sportowców, na przykład trenujących kalistenikę. Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani tematami zdrowego odżywiania na każdym etapie rozwoju, najważniejsze to dopasować sposób przekazu do wieku i wiedzy. Stawiam to sobie za ważny cel, bo zależy mi na tym, by edukować jak najmłodszych – wtedy wiem, że od wczesnego wieku mogą oni świadomie wpływać na swoje zdrowie poprzez właściwe wybory żywieniowe.

Twoim zdaniem dzieci i młodzież są świadomi znaczenia diety?

Tak, powiedziałabym nawet, że coraz bardziej. Zdrowe odżywianie i uprawianie sportu na szczęście staje się po prostu „modne”. Przez to coraz więcej młodych ludzi interesuje się tematami aktywności fizycznej i odżywiania, a także w praktyce wprowadza różnorodne zdrowe nawyki w swoją codzienność. Co więcej, młodzi świadomi ludzie mogą propagować zdrowe trendy wśród najbliższych – rodziców, dziadków – co cieszy mnie jeszcze bardziej, bo nigdy nie jest za późno na polepszenie nawyków żywieniowych.

Jak trener może uczyć zawodników dobrych nawyków żywieniowych?

Przede wszystkim dobry trener to swego rodzaju „role model”, autorytet dla młodszych zawodników. Dlatego byłoby idealnie, gdyby trenerzy byli świadomi, jak duży wpływ mają na młodych ludzi i swoimi naturalnymi wyborami pokazywali im właściwą drogę.

Gdzie powinni oni szukać informacji o zdrowym odżywianiu?

Merytoryczne treści na ten temat oraz na tematy związane stricte z dietetyką sportową można znaleźć na takich portalach, jak: ncez.pl, www.treningdzieci.pl, czy też na akademiads.pl. W ramach współpracy z tymi ostatnimi mam swój wkład w bardzo wartościowego i obszernego (ponad 600 stron!) ebooka o dietetyce sportowej oraz o ogólnym zdrowym odżywianiu, którego również bardzo polecam. Jeśli ktoś szuka natomiast indywidualnych porad lub konsultacji, to zapraszam do kontaktu: zanetamichalak@hotmail.com – tam udzielę szczegółowych informacji na temat oferty i możliwości konsultacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *