W Benfice Lizbona technika kształtowana jest od 3.roku życia. U nas jest to nie do pomyślenia – wywiad z tatą Kacpra Bywalca

Młody talent z Polski na treningach w Benfice Lizbona. Rozmawiamy z tatą Kacpra Bywalca o treningach w Portugalii, tamtejszych trenerach i planach na przyszłość.

Trening Dzieci 2.0.: Jak wrażenia z pobytu w Portugalii?

?Artur Bywalec: Bardzo fajny kraj 😉 Mili, życzliwi i pomocni ludzie. Najlepiej zobrazuje to przykład – gdy Kacper strzelił gola to cała drużyna cieszyła się jakby oni sami strzelili tego gola. Z fajniejszych rzeczy, to mieliśmy również okazję zobaczyć fajne mecze na dwóch pięknych stadionach (Sporting – Benfica i Benfica – Rio Ave)

❓T.D.2.0: Infrastruktura klubu robi wrażenie?

?A.B. :Na pewno jest lepiej niż u nas (ale też nie mamy na co specjalnie narzekać). W Polsce są orliki u nich jest pełno wymiarowe boiska z oświetleniem. Obiekty Benfici są na wysokim poziomie. Z tego co widziałem w Polsce to Zagłębie Lubin jest najbliżej tych standardów (ale jeszcze dużo brakuje).

T.D.2.0.:Na swoim FP napisałeś już trochę o treningach, w których uczestniczył Kacper, ale chciałbym ten temat rozwinąć. Powiedz mi, ile trwa trening i na co jest kładziony nacisk?

?A.B.:Trening w Benfice, ale i nie tylko, bo podobnie było w innych miejscach w Portugalii, trwa 2 godziny, a dzieci trenują 3 razy w tygodniu plus w weekend mecz. W samej jednostce przez 1,5h dzieci grają 1 na 1 w różnych formach (na 4 bramki, na 2 i bez bramek czyli przedrylowanie partnera i zatrzymanie piłki w strefie bądź na linii). Na sam koniec, czyli około 30mniuy gierka właściwa. Z punktu widzenia polskich realiów trening tam jest nudny (cały czas to samo), ale trening ma być skuteczny a nie ciekawy. Duży nacisk ķładziony jest na technikę, którą kształtują od 3 roku życia (tak jak ja z Kacprem). W polskim modelu szkolenia jest to nie do pomyślenia. W wytycznych np. Łączy nas trening dla grup U6 jest napisane BRAK TECHNIKI.

T.D.2.0.: Strona Trening Dzieci 2.0. przeznaczona jest dla trenerów. Jak więc wygląda zachowanie naszych portugalskich kolegów w czasie treningu? Na co zwracają uwagę?

?A.B.:Trenerzy na treningu, jak i meczu uczą czyli podpowiadają w przeciwieństwie do naszych realiów, gdzie jest obecne hasło “daj dziecku grać”. Z tym hasłem można się w 100% zgodzić pod warunkiem, że dziecko już ma odpowiednie nawyki ukształtowane przez trenera. Kształtuje się je między innymi przez podpowiadanie i dawanie na samym początku kilku rozwiązań.

❓T.D.2.0.:Słychać ich podpowiedzi w czasie meczu czy dają zawodnikom grać?

?A.B.: Słychać i to bardzo wyraźnie.

❓T.D.2.0.:System szkolenia w Portugalii wygląda trochę inaczej i tam, nawet tak młodzi zawodnicy już występują na większej przestrzeni niż w Polsce. Graja tez 7×7. Myślisz, że to dobre rozwiązanie? Jak w tym odnajdywał się Twój syn?

?A.B.:Na pewno szybciej zdobędą umiejętności gry na różnych formacjach i w grze właściwej, czyli po 11. Kacper z początku miał duży problem z takim systemem i tu Portugalczycy były zdecydowanie lepsi. Z biegiem czasu wychodziło mu to coraz lepie,j choć oczywiście musiał się jeszcze tego uczyć.

❓T.D.2.0.:Jakie macie plany na przyszłość? Będziecie odwiedzać kolejne europejskie akademie czy zostajecie w Polsce?

?A.B.: Plany? Na ten moment trudno powiedzieć. Na pewno w najbliższych tygodniach będzie ciekawie. Mamy zaproszenia do innych czołowych europejskich akademii (Ajax Amsterdam, Bayern Monachium, Manchester City). Na pewno chętnie z nich skorzystamy bo jest to bardzo cenne doświadczenie sportowe i szansa na zdobycie nowych kontaktów.

Oczywiście Kacprowi życzymy powodzenia w jego podbojach. polecamy również zajrzeć na profil, gdzie można śledzić jego rozwój Kacper Bywalec – piłkarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *