Szkolenie dzieci po niemiecku. System szkolenia U6-U11

Niemcy wprowadzają nowe przepisy dotyczące piłki nożnej dla dzieci poniżej 11 roku życia. Celem tych przepisów jest skoncentrowanie się na zabawie i podejściu skoncentrowanym na zawodniku. Ronny Zimmermann, wiceprezes DFB odpowiedzialny za dziecięcą i młodzieżową piłkę nożną, powiedział: „Musimy myśleć jak dzieci, a nie jak dorośli. Tylko dzieci, które rozwijają zabawę i radość z gry, pozostaną w piłce nożnej.”

Zanim zaczniesz czytać: sprawdź nasze kursy i szkolenia dla trenerów pracujących z dziećmi

Nowe przepisy DFB zakładają: małe gry, krótkie czasy gry, graczy regularnie zmieniających się, brak sędziów i minimalne zaangażowanie trenerów i rodziców, „popołudnia gier” oraz festiwale piłkarskie, a nie oficjalne mecze i ligi. Przepisy zostały wprowadzone po dwuletniej fazie pilotażowej, która była udana, zbierając pozytywne opinie.

Okręgi i kluby mogą już teraz wdrażać nowe formaty, a obowiązkowo wdrożone muszą być od początku sezonu 2024/25.

Der neue Kinderfußball – szczegółowe wytyczne dla poszczególnych kategorii

G-Jugend (U6 i U7):

  • Gry 2 na 2 lub 3 na 3.
  • Rozmiar boiska = 16m x 20m do maksymalnie 28m x 22m.
  • Każda drużyna ma maksymalnie dwóch rezerwowych.
  • Gra toczy się na czterech mini-bramkach, więc każda drużyna broni dwóch bramek.
  • Bramki można zdobywać tylko z linii środkowej w przypadku 2 na 2 oraz z sześciometrowej „strefy strzelania” w przypadku 3 na 3.
  • Brak bramkarza.
  • Po każdym golu obie drużyny automatycznie zmieniają po jednym zawodniku.
  • W jedno popołudnie zaleca się rozegranie maksymalnie siedmiu rund meczów trwających maksymalnie 10 minut każda. Po każdej rundzie zwycięskie drużyny awansują o jedno pole, a drużyna przegrywająca wycofuje się o jedno. „Powoduje to w dużej mierze zrównoważone gry z tylko kilkoma wysokimi wynikami, co skutkuje bardziej wyrównanym poziomem gry , a w rezultacie mniejszą frustracją dzieci”.

K-Jugend (U8 i U9):

  • Gra 3 na 3 (rozmiar boiska do maksymalnie 28m x 22m) lub 5 na 5 (maksymalnie 40m x 25m).
  • Mecze 5 na 5 rozgrywane są do czterech mini-bramek (bez bramkarzy) lub na dwie bramki (czterech zawodników z pola + bramkarz).
  • Sugerowany czas gry na rundę to 12 minut. Po każdej rundzie zwycięskie drużyny awansują o jedno boisko, a drużyny przegrywające spada o jedno.

E-Jugend (U10 i U11):

  • 5 na 5 lub 7 na 7.
  • Mecze 7 na 7 (rozmiar boiska 55 x 35 m) rozgrywane są na dwie bramki, z sześcioma zawodnikami z pola i jednym bramkarzem na drużynę.
  • Zalecany jest format turnieju z czterema drużynami i czasem gry 2 x 12 minut każda.

DFB zasugerowało, że nowe przepisy mogą mieć wpływ na ponad pół miliona dzieci w 35 000 drużyn w ponad 10 000 klubów. Ich wdrożenie było przygotowywane już od kilku lat.

Brak gry głową!

Nowe formy rywalizacji zapewniają również, że uderzenia głową są prawie niemożliwe. Wielkość pola gry jest znacznie mniejsza, krótki wrzut i wznowienie od bramki zastępują długie wybicia piłki, a bramkarz rzadko otwarcie gry dłuższym podaniem. W ten sposób DFB chce ograniczyć grę głową wśród dzieci, bez stosowania dodatkowych przepisów.

Prof. Dr. Claus Reinsberger, Katedra Medycyny Sportowej na Uniwersytecie w Paderborn, który jest odpowiedzialny za specjalistyczne badania na temat „Urazów głowy w piłce nożnej” wyjaśnia to w ten sposób:

„Chcemy bardziej uważać na skutki zagrania głową w piłce nożnej dzieci i młodzieży. Ostatnie odkrycia dają nam ku temu powy. Z medycznego punktu widzenia z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że małe formy gry znacznie zmniejszają liczbę kontaktów piłki z głową u dzieci.”