Rusza drugi cykl Programu Certyfikacji!

Już w czwartek 1 października ruszy rejestracja podmiotów do drugiego cyklu Programu Certyfikacji PZPN. W tym roku jednak, w porównaniu do poprzedniego, liczba zakwalifikowanych do programu szkółek będzie ograniczona. Udział w projekcie niesie ze sobą bardzo dużo korzyści dla właścicieli szkółek, ale wzbudza też sporo kontrowersji. Czym jednak jest Program Certyfikacji i co warto o nim wiedzieć przed zapisaniem się do projektu?

Program Certyfikacji PZPN – co warto o nim wiedzieć?

Program Certyfikacji jest innowacyjnym projektem, którego głównym celem jest podniesienie jakości szkolenia w szkółkach piłkarskich w całej Polsce. Podczas pierwszej edycji do PZPN wpłynęło niecałe 1200 formularzy zgłoszeniowych. W pierwszym programie aż 694 szkółki piłkarskie otrzymały Certyfikaty PZPN na jednym z trzech poziomów: złotym, srebrnym lub brązowym. Najwięcej certyfikatów przyznano w województwie śląskim, bo aż 85, w tym 18 złotych. Pod tym względem w całej Polsce lepsza od Śląska była tylko Małopolska, gdzie złotą gwiazdkę otrzymało 25 szkółek.

Program Certyfikacji spotkał się z dobrymi opiniami ze strony uczestników programu. Zadowolenia z otrzymania złotej gwiazdki PZPN nie ukrywali przedstawiciele Rekordu Bielsko-Biała oraz Cracovii Kraków.

Informację o przyznaniu klubowi „złotej gwiazdki” przyjęliśmy z radością […] Cieszymy się, że spłynął na nas splendor „złotej gwiazdki”, to niewątpliwy powód do dumy. To bezsprzeczny sukces marketingowy, po którym czekamy jak się to przełoży na finanse  – przyznał na łamach klubowej strony wiceprezes Rekordu, Jarosław Krzystolik. 

Radości nie ukrywał również trener oraz wiceprezes MKS Cracovia SSA, Michał Probierz. “Cieszymy się, że szkolenie, na które kładziemy duży nacisk, zostało docenione przez Związek. Już wkrótce oddana do użytku zostanie baza w Rącznej, która dodatkowo podniesie jego poziom. Chcemy również rozwijać unikalny na skalę kraju projekt pasiastych przedszkoli Cracovia Kids”.

Zobacz także: największe turnieje piłkarskie w Polsce

Niejasności, brak spójności i chaos – kontrowersji nie brakuje

Program Certyfikacji budzi jednak wiele skrajnych opinii. Nie wszystkim idea tego programu do końca odpowiada. Stowarzyszenie Szkółek i Akademii Piłkarskich – PASS uważa, że Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN z każdym dniem odkrywa kolejne absurdy i problemy. W wielu szkółkach i akademiach pojawiają się stopniowo komplikacje i utrudnienia, a niektóre z nich zdecydowały się nawet na wycofanie z programu, na skutek ciągłych zmian w regulaminie programu. Tak postąpili między innymi przedstawicie Barca Academy, których zdaniem program nie jest elitarny, ponieważ zbyt wiele akademii otrzymało najwyższe wyróżnienie.

Głównym zarzutem Stowarzyszenia PASS w kierunku PZPN-u jest uwaga, że certyfikowane zostały akademie, które w powszechnej opinii nie prezentują odpowiedniego poziomu sportowego, a często nawet nie spełniają wymogów regulaminowych. Ponadto PZPN, zdaniem kilku szkółek i akademii, nie dotrzymywał żadnych terminów w trakcie weryfikacji zgłoszonych szkółek i akademii, samemu wymagając od zgłaszających terminowości, pod rygorem odrzucenia wniosków. 

‼Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN z każdym dniem odkrywa kolejne absurdy i problemy. W związku z faktem, że…

Opublikowany przez Stowarzyszenie PASS Poniedziałek, 16 grudnia 2019

Program Certyfikacji PZPN – korzyści i harmonogram 

Co tak naprawdę daje jednak przyznanie certyfikatu w programie PZPN-u? Otóż, dzięki współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, szkółka zyskuje przewagę rynkową i staje się w oczach rodziców i zawodników miejscem o sprawdzonej jakości pracy. W drugim cyklu programu, który potrwa od 2020 do 2022 roku, zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 100 szkółek z całego kraju, dlatego też, aby znaleźć się w tej elicie, trzeba spełnić określone kryteria dotyczące szkolenia, kwalifikacji kadry szkoleniowej czy też bezpieczeństwa.

W projekt PZPN zaangażowany jest także polski rząd, bowiem to właśnie dzięki jego wsparciu, certyfikowane szkółki otrzymały dofinansowania, które mogły przeznaczać na:

 • wynagrodzenia trenerów;
 • podwyższanie ich kwalifikacji;
 • wynajem obiektów sportowych;
 • zakup sprzętu sportowego;
 • ubezpieczenia zawodników i trenerów;
 • organizacja obozów sportowych;
 • wyjazdy na mecze i udział w turniejach.
https://www.facebook.com/watch/?v=340598477284274

Łączna kwota dofinansowania w drugim Programie Certyfikacji wyniesie aż 130 milionów złotych, a jej wysokość dla danej szkółki zależna jest od koloru otrzymanej gwiazdki. W tym roku szkółki otrzymały odpowiednio 17 tysięcy złotych na jedną ekipę w przypadku gwiazdki złotej, 11 tysięcy złotych w przypadku gwiazdki srebrnej oraz 5 tysięcy złotych w przypadku gwiazdki brązowej.

Do drugiego cyklu Programu Certyfikacji mogą zgłosić się wszystkie szkółki piłkarskie, które nie posiadają aktualnego certyfikatu w cyklu pierwszym oraz spełniają następujące wymagania:

 • są członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej;
 • są klubami piłkarskimi w rozumieniu Ustawy o sporcie;
 • w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony nieprzerwanie i samodzielnie prowadzą szkolenie w co najmniej jednej kategorii wiekowej z przedziału Junior G – Junior D (U-6 – U-13),
 • biorą udział lub zgłoszą się do udziału w oficjalnych rozgrywkach krajowych i/lub wojewódzkich w obecnym sezonie (2020/21).

Harmonogram rejestracji i procesu przyznawania certyfikatów w drugim cyklu programu dostępny jest TUTAJ

Program Certyfikacji PZPN – podsumowanie

Jak przy każdym tego rodzaju projekcie, pojawiły się zarówno opinie pozytywne, jak i negatywne ze strony klubów i akademii. Wydaje się jednak, że Program Certyfikacji PZPN to dobra okazja do podniesienia poziomu szkolenia w wielu piłkarskich szkółkach i akademiach. Program mimo skrajnych opinii cieszy się sporą popularnością, dlatego też z pewnością walka o zajęcie 100 miejsc w drugim etapie programu, będzie niezwykle emocjonująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *