Uwielbiam gry typu rondo. Dzięki niezliczonym wersją popularnego dziadka jesteśmy w stanie rozwijać nie tylko umiejętności techniczne, ale również wiele obszarów taktycznych, a nawet mentalnym (koncentracja, komunikacja, pewność siebie). Co więcej, rondo możesz wykorzystać w niemal każdej kategorii wiekowej – od żaków zaczynając.
W tym artykule pokaże Ci prostą modyfikację, którą chętnie stosuje podczas treningów.
Rondo 4v2
Oto najpopularniejsza wersja rondo. Czterech zawodników na zewnątrz i dwóch obrońców w środku. Zmiana broniącego następuje najczęściej w momencie odbioru, a następnie wyprowadzenia piłki poza pole gry. Trenerzy korzystający z tego środka treningowe mają ogromne pole manewru, w kontekście możliwych do wykorzystania modyfikacji i punktów coachingowych. Oto kilka z nich:
- Gracze na zewnątrz mają określoną liczbę kontaktów do wykorzystania. Najczęściej jeden lub dwa, ale możliwa jest również gra na minimum trzy kontakty – wówczas uczymy zdolności indywidualnego utrzymania się przy piłce.
- Obrońca, aby wyjść ze środka musi wyprowadzić piłkę poza pole gry – atakujący mają za zadanie wykonać skok pressingowy po stracie.
- Większe pole gry np. 12 x 12 m lub 15 x 15 – zawodnicy na zewnątrz cały czas w ruchu, aby tworzyć linie podania.
- Tylko jeden zawodnik w środku atakuję piłkę, drugi asekuracja – zmiana ról w zależności od miejsca lokalizacji piłki.
To tylko kilka przykładów. Jestem pewien, że samodzielnie jesteś w stanie dopisać kolejnych kilka pozycji do tej listy.
Mimo że rondo 4v2 ma sporo zalet, ma również pewne mankamenty. Do nich zaliczyć możemy przede wszystkim fakt, że gracz ma tylko jedną opcję do wyboru – podanie. Na boisku jest inaczej. Postęp może realizować przez podanie, drybling lub prowadzenie. Żeby dać zawodnikowi możliwość wybory, potrzebna jest drobna modyfikacja.
Rondo 4v2 na dwóch polach
Opis: Boisko podzielone jest na dwie strefy – na środku znajduje się linia, po której porusza się jeden obrońca (asekuracja defensywna). Zadaniem graczy z piłką jest przeniesienie piłki do drugiego kwadratu, w którym znajduje się kolejny zawodnik z ich drużyny – za to otrzymują punkt. Mogą to zrobić na kilka sposobów – podając piłkę, przeprowadzając ją lub przez wygranie pojedynku 1v1. Kiedy piłka trafi do drugiego kwadratu, wraz z nią muszą przebiec dwaj najbliżej znajdujący się zawodnicy, udzielając wsparcia – w tym momencie wbiega tam również obrońca ze środkowej linii, a jego miejsce zajmuje drugi broniący.
Wymiana broniących następuje w momencie odbioru i wyprowadzenia piłki poza pole gry.
Dlaczego ta prosta zmiana przynosi ogromne korzyści?
- Gra jest dużo bardziej dynamiczna i realistyczna
- Gracze mają większą dowolność w realizacji celu – mogą prowadzić, podawać i dryblować
- Akcentujemy wiele fundamentów/zasad w trakcie jednej gry – postęp, ofensywna asekuracja, mobilność, przestrzeń w ataku oraz powstrzymanie i defensywną asekurację w obronie
- Środowisko gry szybko się zmienia, co wymusza na zawodnikach nieustannego poszukiwania odpowiedniego ustawienia – w danej strukturze
Rondo 5v3 na dwóch polach
To modyfikacja wcześniejszej gry, która podnosi stopień trudności. Tym razem w jednym kwadracie odbywa się gra 3v2, na środku jest dodatkowy obrońca, a w drugim kwadracie jest dwóch zawodników atakujących. Zadaniem ponownie jest przeniesie ciężaru gry na drugą połowę.
W tej grze akcentować można również tworzenie przewagi liczebnej/udzielanie wsparcia – jeden z graczy znajdujących się w drugim kwadracie może pomóc zawodnikom z piłką, tworząc grę 4v2.
Mam nadzieję, że przyda Ci się ten pomysł na modyfikację klasycznej wersji rondo. Jeśli masz swoje pomysły i modyfikacje tej gry (lub innych) koniecznie napisz do nas na kontakt@treningdzieci.pl.