Ochraniacze piłkarskie – wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Piłka nożna to szybki i fizyczny sport. Podczas każdego spotkania dochodzi do setek pojedynków, w których nogi zawodników narażone są na kontuzje. Aby ograniczyć ryzyko występowania poważnych urazów, gracze muszą zakładać specjalne ochraniacze na piszczele.

W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego ich noszenie jest obowiązkowe, a także podpowiadamy, jak wybrać ochraniacze piłkarskie.

Dlaczego noszenie ochraniaczy piłkarskich jest obowiązkowe?

Podstawowym celem noszenia ochraniaczy piłkarskich jest zapewnienie ochrony piszczeli zawodników. Ze względu na to, że piłka nożna jest sportem bardzo kontaktowym – a do jej uprawiania używa się przede wszystkim nóg – kości te są dużo bardziej narażone na występowanie urazów niż inne części ciała. Dodatkowo tego typu kontuzje są nie tylko bolesne, ale często również trudne do wyleczenia.

Dodatkowa warstwa ochronna, jaką zapewniają ochraniacze, skutecznie chroni przed przykrymi konsekwencjami kopnięcia przez przeciwnika lub zderzenia z rywalem.

Konieczność zakładania ochraniaczy piłkarskich wynika nie tylko z troski o bezpieczeństwo, ale również obowiązujących przepisów. Wynika z nich, że każdy zawodnik uczestniczący w rozgrywkach pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej – czyli zarówno rozgrywek seniorskich, jak i lig dziecięcych – zobligowany jest do posiadania odpowiedniego stroju piłkarskiego. Jednym z jego elementów są właśnie ochraniacze piłkarskie. Ich brak może sprawić, że zawodnik nie zostanie dopuszczony przez sędziego do występu w danym spotkaniu.

Jak wybrać ochraniacze piłkarskie?

Wiesz już, że posiadanie ochraniaczy jest niezbędne. Teraz pora, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wybrać idealny model. Uwagę musisz zwrócić na przynajmniej kilka kwestii. Oto najważniejsze z nich:

  • Rozmiar ochraniaczy: ten najczęściej dobierany jest do wzrostu zawodnika, im wyższy gracz, tym większe ochraniacze. Część producentów podaje również przedział wiekowy, co ułatwia zakup ochraniaczy dla dzieci.
  • Wielkość łydki: może się jednak zdarzyć, że gracze posiadający bardziej rozbudowane mięśnie łydki potrzebować będą zwiększyć ochraniaczy. Warto wziąć na to poprawkę, przy ich zakupie.
  • Zapięcie: dostępnych jest kilka możliwości. Najpopularniejsze są ochraniacze zakładane pod specjalną skarpetą. Zapewnia ona komfort, ponieważ sama deska w trakcie gry pozostaje na swoim miejscu. Alternatywą są ochraniacze zapinane na rzepy. 
  • Waga ochraniaczy: im lżejsze, tym lepiej.

Ostatnią rzeczą, na którą zawodnicy zwracają dużą uwagę, jest wygląd samych ochraniaczy. Tutaj, coraz większą popularnością cieszą się personalizowane wzory. Ich producenci oferują możliwość przygotowania dowolnego wyglądu nagolenników – może się na nich umieścić podobiznę ulubionego piłkarza, herb aktualnego klubu lub własne zdjęcie. 

Więcej na temat personalizowanych ochraniaczy piłkarskich przeczytasz tutaj: https://wanapix.pl/personalizowane-ochraniacze-pilkarskie