Knuckleball, czyli zaskakujące rzuty wolne

Knuckleball to nic innego, jak wykonywanie rzutów wolnych w nieco inny – zaskakujący dla bramkarza – sposób. Najlepszym trenerem byłby z pewnością Cristiano Ronaldo, który do perfekcji opanował tę technikę. My postaramy się jednak wytłumaczyć to w prosty sposób, aby każdy mógł sam spróbować swoich sił.

Słyszeliście podczas meczu o tzw. spadającym liściu? To nic innego, jak oddanie strzału zwanego w środowisku piłkarskim knuckleball. To trudna technika do opanowania, ale najważniejszy jest trening i powtarzalność. Nie wystarczy obserwować Cristiano Ronaldo, aby się nauczyć, tak wykonywać rzuty wolne. Oczywiście można się jemu przyglądać, bo może okazać się bardzo przydatne, ale kluczem jest mozolny trening.

Jak strzelać rzuty wolne (knuckleball)?

W tej technice istotnych jest wiele elementów. Przed strzałem warto wybrać sobie jakiś punkt na piłce. Może to być łatka na futbolówce albo wentyl. Dotknięcie piłki stopą powinno jednak nastąpić minimalnie poniżej tego punktu. Niezwykle istotny jest nabieg. Rozpoczynamy powoli, ale im bliżej jesteśmy piłki, tym biegniemy szybciej. Ostatni krok powinien być bardzo dynamiczny. Tak samo jak pochylenie ciała do przodu w momencie oddania strzału. Przy poprawnie wykonanym strzale piłka powinna zostać bez rotacji.

Knuckleball – ćwiczenia/trening