Jakie są wymiary boiska do piłki nożnej?

Ciekawi Cię, jak duże jest boisko piłkarskie? Jeszcze kilka lat temu, zarządzające nimi kluby mogły samodzielnie ustalać wymiary. Dzisiaj prawidłowy rozmiar boiska jest narzucony odgórnie. Dowiedz się, jak długie i szerokie powinna być murawa do gry w piłkę nożną.

Kiedyś była dowolność

Przed 2008 rokiem nie było oficjalnych przepisów definiujących jeden wymiar boiska piłkarskiego. Określono jedynie ramowe wartości, w których musieli się zmieścić gospodarze zarządzający boiskami. Określały one, że długość boiska musi wynosić od 90 do 120 metrów, a szerokość od 45 do 90 metrów. Doprowadziło to do sytuacji, w której rozmiar boiska różnił się w zależności od stadionu; niektóre boiska miały 90 metrów długości i 45 metrów szerokości, podczas gdy inne miały 120 metrów długości i 60 metrów szerokości.

Różnice były więc ogromne.

Wszystko zmieniło się w 2008 roku. IFAB, czyli International Football Association Board ustandaryzował te zasady, tak aby wszystkie boiska miały dokładnie ten sam wymiar.

Prawidłowe wymiary boiska do piłki nożnej

Dzisiaj prawidłowe wymiary boiska piłkarskiego wynoszą 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Warto jednak zaznaczyć, że te przepisy dotyczą jedynie profesjonalnych rozgrywek, więc w ligach amatorskich można spotkać boiska o innych wymiarach, co bardzo często ma miejsce.

Wymiary pozostałych elementów boiska piłkarskiego

Boisko piłkarskie to nie tylko linie boczne i końcowe. Znajdują się na nim również inne elementy, które wynikają z przepisów gry. Najważniejszym z nich jest pole karne, które ma wymiar 16 metrów długości i 40,32 metra szerokości. 

Znacznie mniejsze jest pole bramkowe. Popularne pole piątego metra według przepisów powinno mieć 5,5 metra długości oraz 18,32 metra szerokości. Linia rzutu karnego ustawiona jest na 11 metrze, natomiast okrąg na środku boiska ma promień 9,15 metra.

Stosowane w piłce seniorskiej rozmiar bramek do gry w piłkę nożną wynoszą 7,32 x 2,44 m.