Holenderski futbol totalny. 10 cytatów Johana Cruyffa

Johan Cruyff w przeszłości był nie tylko znakomitym piłkarzem, który na stałe wpisał się w historię Barcelony, ale również znakomitym trenerem i filozofem. Cruyff cztery lata temu zmarł na raka płuc po kilkumiesięcznej walce z chorobą, ale mimo tego zostawił po sobie wiele wspaniałych cytatów, które pozwalają nabrać zupełnie innego spojrzenia na piłkę nożną.

Cruyff jest jedną z osób, o których można powiedzieć, że zrewolucjonizowały światowy futbol. Oprócz sporych osiągnięć piłkarskich (m.in. jako pierwszy wygrał trzykrotnie Złotą Piłkę), Holender w trakcie swojego życia wypowiedział wiele zdań, które na stałe zostały zapisane w kanonach historii futbolu. Poniżej przedstawiamy dziesięć najciekawszych cytatów legendarnego gracza i trenera “Dumy Katalonii”.

  1. “Jest tylko jedna piłka, dlatego musisz ją mieć” – Drużyny prowadzone przez Cruyffa zawsze długo utrzymywały się przy piłce – Holender kładł duży nacisk na celne podania pomiędzy swoimi zawodnikami.
  2. “Wolę wygrać 5:4 niż 1:0” – Holender nie lubił bylejakości i wolał wygrać mecz po dobrym, ofensywnym spotkaniu, aniżeli zwyciężyć po nudnym i bezbarwnym meczu.
  3. “Jeśli nie możesz wygrać, spraw, żebyś nie przegrał” – Cruyff nienawidził porażek i zawsze, za wszelką cenę, dążył, by jego ekipy schodziły z boiska zwycięskie. Oczywiście, nie zawsze było to możliwe, dlatego też wpajał swoim graczom, by do samego końca walczyli chociaż o doprowadzenie do remisu.
  4. “W prowadzonych przeze mnie drużynach bramkarz to pierwszy napastnik, a napastnik to pierwszy obrońca” – W drużynach prowadzonych przez Cruyffa, atak zawsze rozpoczynał się już od rozpoczęcia gry przez bramkarza, natomiast defensywa od napastnika, który powinien jako pierwszy próbować odebrać piłkę rywalom, jeszcze na ich połowie.
  5. “Technika to nie jest odbijanie piłki 1000 razy. Każdy może to zrobić, jeśli poćwiczy. Później możesz pracować w cyrku” – Legenda Barcelony uważała, że technika oznacza skuteczny kontakt z piłką, kierując ją prosto do nogi kolegi z drużyny. Cruyff był zdania, że odbijanie piłki na treningach nie nauczy danego gracza techniki.
  6. “Granie w piłkę nożną jest bardzo proste, ale granie prostej piłki jest najtrudniejszą rzeczą” – Zdaniem Cruyffa najprostsze rzeczy były zawsze najtrudniejsze do wykonania na boisku. Nie lubił, gdy jego zawodnicy przesadnie kombinowali, tylko starał się ich uczyć prostej gry, polegającej na wymianie sporej liczby podań.
  7. “Jakość bez wyników jest bezcelowa. Wyniki bez jakości są nudne” – Holender zwracał szczególną uwagę na styl prezentowany przez jego drużyny. Nie był zadowolony ze zwycięstw odnoszonych po słabej grze i był jednym z najbardziej zagorzałych krytyków “antyfutbolu”. Jego drużyny musiały grać pięknie dla oka i długo utrzymywać się przy piłce.
  8. “Wybierz najlepszego piłkarza na każdą pozycję, a zamiast najsilniejszej jedenastki, otrzymasz jedenaście numerów jeden” – Cruyff był zdania, że najważniejsza jest drużyna jako kolektyw, a nie pojedyncze jednostki. Cenił sobie zawodników, którzy efektywnie pracowali dla zespołu i dobierał do swojej drużyny piłkarzy, którzy lubili ciężko pracować.
  9. “Każda wada ma swoją zaletę” – Cruyff starał się z każdej, nawet tej najbardziej kryzysowej sytuacji, wyciągnąć coś pozytywnego. Nigdy się nie załamywał i zawsze szukał pozytywów.
  10. “Nigdy nie widziałem worka z pieniędzmi, który strzeliłby gola” – Zdaniem Holendra na boisku nie liczyło się, kto ma w swoim składzie droższych piłkarzy, lecz kluczowymi aspektami była ambicja i poświęcenie. Według niego, cena na boisku nie odgrywała większej roli, o czym zawsze przypominał swoim zawodnikom.

Cruyff swoimi złotymi myślami na stałe zapisał się w historii futbolu. W podsumowaniu tego tekstu nie może zabraknąć jeszcze jednego cytatu byłego gracza Barcelony. “W pewnym sensie jestem prawdopodobnie nieśmiertelny”. Jak się okazało, wiedział co mówił. Cruyff to bowiem bez wątpienia postać, która będzie jeszcze przez długi czas wspominana w światowym futbolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *