Futsalowy koncept w treningu orlików

Futsal powinien stanowić nie tylko inspiracje dla trenerów pracujących z dziećmi, ale również ważny dodatek do procesu szkoleniowego. W tym artykule chcemy Wam pokazać, jak można wykorzystać jeden z popularnych futsalowych konceptów taktycznych w treningu kat. orlik.

Więcej podobnych inspiracji znajdziesz w VII wydaniu konspektów treningowych – sprzedawanych z dodatkiem GRA 1V1 – JAK NAUCZAĆ?

Koncept taktyczny: paralela | paralela pass

Paralela to ofensywna akcja techniczno-taktyczna polegająca na wykonania podawania równoległego do linii bocznej w miejscu, gdzie inny zawodnik wykonuje ruch w wolną przestrzeń w celu minięcia linii defensywnej – zapewnianiając w ten sposób różne opcje realizacji postępu i zakończenia ataku.

futsal koncept taktyczny

Ten koncept taktyczny realizowany jest zazwyczaj w dwójkach, ale można go realizować również w trójkach – zawodnik podający do boku, gracz ustawiony przy linii bocznej oraz trzeci gracz wykonujący ruch w wolną przestrzeń (na grafice powyżej byłby to gracz, od którego zaczyna się akcja).

Oto kilka przykładów realizacji tego konceptu:

Paralela: przykładowe środki treningowe

Teraz pokaże Ci dwa środki treningowe, w których można wdrożyć realizację tego konceptu w prosty sposób: bez trudu poradzą sobie z nim dzieci w wieku około 10 lat.

Forma ścisła

futsal trening

Zawodnicy ustawieni w trzech rzędach. Grę rozpoczyna zawodnik ustawiony skrajnie – może on wykonać podanie do gracza środkowego lub wprowadzić piłkę do środka. Następnie wykonywane jest zagranie do gracza ustawionego na boku (skrzydłowy). Ten zagrywa piłkę po linii lub wprowadza do środka i odgrywa do skrzydłowego, który rozpoczynał grę.

Przy zawansowanych grupach można akcentować zagranie paraleli na trzecie zawodnika (tego, który rozpoczyna grę).

Modyfikacja

Dokładamy dwóch obrońców. Ci po odbiorze przeprowadzają piłkę przez połowę lub zagrywają do kolejnych zawodników.

Fragment gry: gra 4v3 + bramkarze

Skrócone pole gry. Na środku wyznaczamy dodatkową strefę, w której rozpoczyna się gra.

Zadaniem żółtym jest dostanie się do strefy finalizacji po wykonaniu przynajmniej jednej paraleli. Do strefy finalizacji nie wbiegają obrońcy przez 3-4 sekundy – czas na zakończenie akcji 2v1.

Przy grupach zaawansowanych zwracamy uwagę na ruch napastnika – swoim ruchem powinien kreować wolną przestrzeń dla kolegów.

Mam nadzieję, że ta mała zajawka była dla Ciebie ciekawa 🙂 Pamiętaj: więcej podobnych inspiracji znajdziesz w VII wydaniu konspektów treningowych – sprzedawanych z dodatkiem GRA 1V1 – JAK NAUCZAĆ?