Futsal – dlaczego warto? 8 porad i wskazówek dla trenerów

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej trenerów dostrzega zalety futsalu jako narzędzia treningowego. Mimo łagodniejszych zim oraz coraz lepszej infrastruktury (głównie boisk ze sztuczną nawierzchnią) wiele zespołów od listopada do marca chętnie korzysta z hal sportowych. Przenosząc się na parkiet warto pamiętać, że futsal jest pokrewną, ale jednak inną niż piłka nożna dyscypliną. Z drugiej strony nie ma dwóch tak bliskich i mocno uzupełniających się odmian jednego sportu. I właśnie dlatego ważne jest, aby wybierając trening na hali do maksimum wykorzystać możliwości jakie daje futsal. Poniżej 8 powodów i wskazówek, jak i dlaczego warto sięgnąć po futsal.

Artykuł pochodzi z dodatku w formie e-booka Czas na futsal. Opublikowanego w 2020 roku.

1. TECHNIKA
To pewnie pierwsze, co przychodzi na myśl, jeżeli mówimy o plusach, jakie można czerpać z gry i treningu futsalowego. O tym, że tak jest, najlepiej świadczą liczby. W treningu futsalowym zawodnik może mieć o ok. 6 razy więcej kontaktów z piłką niż w treningu piłkarskim.

2. SKUTECZNOŚĆ I WYKAŃCZANIE AKCJI
Drugi element, który możemy świetnie doskonalić w futsalu, to skuteczność i wykańczanie akcji. Szczególnie podczas gry mała i ograniczona przestrzeń powoduje, że praktycznie cały czas pojawiają się okazje do zdobycia bramki. Aby poprzeć to statystykami, popatrzmy na ilość akcji bramkowych z meczu Elite Round Futsalowej Ligi Mistrzów pomiędzy Rekordem Bielsko-Biała a FC Barceloną. W ciągu 40 minut zawodnicy obu drużyn stworzyli sobie aż 80 okazji do zdobycia gola. (Mecz odbył się w listopadzie 2018 roku, Rekord przegrał w Palau Blaugrana 1:3).

3. MOŻLIWOŚĆ CAŁOROCZNEJ RYWALIZACJI
Mimo wspomnianego na wstępie postępu w zakresie infrastruktury piłkarskiej, w polskich realiach klimatycznych rywalizacja o ligowe punkty praktycznie zamiera w okresie od połowy listopada do połowy marca (poza Ekstraklasą i I ligą). To aż 4 miesiące! W tym czasie w krajach południa Europy ligi grają w najlepsze. Patrząc na to z perspektywy 8-latka, który rozpoczyna szkolenie piłkarskie, to w stosunku do rówieśnika np. z Hiszpanii przez 10 lat tracimy ponad 3 lata gry o punkty. Futsal poprzez organizowane turnieje i rozgrywki (np. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski) pozwala grać, rywalizować, a przez to lepiej rozwijać się cały rok!

4. ROLA TRENERA – CIĄGŁY BEZPOŚREDNI WPŁYW NA DRUŻYNĘ
Futsal jest świetnym narzędziem w pracy trenera. Lotne zmiany oraz możliwość zabierania czasu powodują, że na bieżąco można korygować zachowania drużyny. Oczywiście może to być (i często niestety jest!) element nadużywany przez szkoleniowców. Ale dobrze wykorzystywany daje trenerowi nieporównywalnie większe możliwości niż w piłce nożnej.

Więcej na temat futsalu. Dowiesz się z e-booka Futsal. Indywidualne zachowania taktyczne.

5. GRA POD PRESJĄ PRZECIWNIKA
Element, który często podnoszony jest jako jeden z tych, którego brakuje polskim piłkarzom. W futsalu mała przestrzeń powoduje, że gra pod presją staje się czymś naturalnym. Aby to zobrazować, możemy pokusić się o przeniesienia boiska i ilości zawodników z futsalu na pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Okazuje się, że w miejscu jednego boiska piłkarskiego zmieściłoby się 9 boisk do futsalu, na których rywalizowałoby jednocześnie 90-ciu zawodników!

6. TYLKO PIŁKA DO FUTSALU
Aby powyższe punkty miały sens, konieczne jest, aby na hali korzystać wyłącznie z piłek do futsalu. Nikogo nie dziwi, że każda dyscyplina sportu ma dedykowaną specjalnie dostosowaną do wymogów dyscypliny piłkę (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna). Nie inaczej jest z futsalem. Klasyczna piłka do futbolu zachowuje się na twardym podłożu nienaturalnie i używanie jej kreuje złe nawyki. Przy okazji warto pamiętać, że do treningu dzieci warto użyć halowych piłek o rozmiarach 2 i 3 w miejsce seniorskiej (często ciężkiej) „4-ki”.

7. WYSOKA INTENSYWNOŚĆ
W polskich warunkach futsal jest najczęściej elementem szkolenia piłkarskiego. Ważne, aby trening futsalu w okresie zimowym odpowiednio wpleść w mikrocykl treningowy. Praktycznie niemożliwym jest przeprowadzenie treningu futsalowego o małej intensywności. Zawsze będzie to trening, który cechuje się dużym wydatkiem energetycznym. Trenerzy powinni o tym pamiętać.

8. ZMIANY NAWIERZCHNI
Drugim bardzo ważnym aspektem w kontekście łączenia piłki nożnej i futsalu są zmiany nawierzchni. O ile przeplatanie zajęć na boisku ze sztuczną trawą i halą nie powinno stanowić problemu, o tyle zmiana grząskiego boiska naturalnego na parkiet może być kontuzjogenna.

Podsumowując, futsal jest świetnym narzędziem, dzięki któremu możemy rozwijać naszych zawodników, ale także samych siebie. Warto z niego mądrze korzystać.

Autorem tekstu jest Piotr Szymura – Były wieloletni zawodnik i kapitan Rekordu Bielsko-Biała, były Reprezentant Polski. Były Dyrektor Sportowy, a obecnie Wiceprezes ds. sportowych w Rekord Sportowej Spółce Akcyjnej.