Futbol na własnych zasadach. 10 cytatów Pepa Guardioli

Pep Guardiola to niewątpliwie osoba, która na stałe wpisała się w historię piłki nożną i odmieniła jej taktyczne aspekty. Rodowity Katalończyk był bardzo solidnym piłkarzem, przede wszystkim w ukochanej FC Barcelonie, i w kadrze Hiszpanii, gdzie rozegrał blisko 50 meczów. Sama solidność na boisku nie sprawiła, że stał się legendą. Za tym stoją jego ogromne sukcesy na ławce trenerskiej oraz styl gry, który wypracował przez lata pracy w ekipie z Katalonii, niemieckim Bayernie Monachium oraz angielskim Manchester City.

piłka nożna trener

Pep Guardiola odcisnął piętno na współczesnej myśli szkoleniowej i w dużej mierze to dzięki niemu jeszcze widoczniej zarysowała się linia pomiędzy zwolennikami FC Barcelony i Realu Madryt – jako dwóch odmiennych kultur piłkarskich i nie tylko. Po dziś Pep stawiany jest za wzór do naśladowania przez młodych trenerów, którzy podobnie jak on, chcą zapisać się złotymi głoskami w historii piłki nożnej. Warto jednak pamiętać, że przed samym Hiszpanem jeszcze wiele lat potencjalnych sukcesów, ponieważ w przyszłym roku będzie kończył dopiero 50 lat – co jak na trenera jest wiekiem stosunkowo młodym.

Najlepsze 10 cytatów Pepa Guardioli

Pep Guardoila wielkim trenerem jest i to nie podlega dyskusji. Jest również świetnym mówcom. Czasami w niewielu słowach potrafi oddać bardzo wiele interesujących kwestii. Poniżej subiektywny zbiór 10. najlepszych cytatów Pepa Guardioli (kolejność przypadkowa):

„Najpierw trzeba wiedzieć, co zrobić. Potem trzeba ustalić, jak to się zrobi” – to cytat, który pokazuje jaki jest Pep. Na początku trzeba określić swój cel, a później poszukać optymalnej metody, żeby go osiągnąć, zarówno na boisku oraz w życiu.

„Najbardziej ryzykowną rzeczą w futbolu jest brak podjęcia jakiegokolwiek ryzyka” – to cytat, który pokazuje, że bez ryzyka w piłce nożnej nie byłoby sukcesów ani rozwoju piłkarskiego drużyny. Ludzie, którzy boją się ryzyka w piłce, czekają na ruch przeciwnika i w ten sposób oddają inicjatywę innym.

„Mogę wybaczyć wam każdy błąd, ale nie wybaczę wam, jeśli nie oddacie swojego serca i duszy Barcelonie” – w tym cytacie widać jak na dłoni, z jaką pasją Guardiola oddaje się pracy trenerskiej oraz co doprowadziło jego Barceloną do wielkich sukcesów. Bez wątpienia tym zjednywał sobie szatnie pełną piłkarskich gwiazd.

„Jeśli trenujesz źle, grasz źle. Jeśli trenujesz jak bestia, grasz w ten sam sposób” – w tym cytacie Pep pokazuje jak wielkie znaczenie w piłce nożnej ma trening i dlaczego oczekuje od wszystkich na nim pełnego zaangażowania. To od treningu zależy, czy na boisku będziemy bestiami, czy raczej małymi pieskami.

trener piłki nożnej

„Futbol to najprostsza gra na świecie – stopy muszą tylko słuchać głowy” – prostota i piękno piłki nożnej zawarte w kilku słowach, dlatego Pep otaczał się zawodnikami, którzy na boisku grali przede wszystkim głową, a stopy wykonywały jej polecenia.

„Piękno sportu polega na tym, że czasami się śmiejesz, a czasami płaczesz” – tak też wygląda kariera trenerska, w której zwycięstwa przeplatają się z niepowodzeniami, a od tego jak się zaangażujemy będzie zależeć dysproporcja między nimi.

„Istnieją dwa sposoby, żeby powiedzieć ludziom, co mają robić: można wydać im rozkaz albo stać się przykładem i zachęcić ich, by poszli Twoim śladem” – dobry trener to taki, który swoją charyzmą i oddaniem staje się liderem, za którym podążają zawodnicy. Tylko w ten sposób można osiągnąć długoterminowy sukces.

„Zdobyłem 21 tytułów w ciągu siedmiu lat: trzy tytuły rocznie grając w ten sposób. Przepraszam chłopaki. Nie zamierzam się zmieniać” – tymi słowami Pep Guardiola skutecznie odpierał ataki osób, które zarzucały mu złą taktykę oraz sugerowały zmiany systemu gry. Drużyny Pepa bronią się wynikami na boisku.

„Ludzie zawsze myślą, że trener jest najsilniejszą osobą w klubie, szefem, ale tak naprawdę jest najsłabszym ogniwem. Jesteśmy wrażliwi, osłabieni przez tych, którzy nie grają, przez media, przez kibiców. Wszyscy mają ten sam cel: osłabić menedżera” – Pep o tym, jak bardzo wymagająca jest praca trenera i z jak wieloma czynnikami zewnętrznymi i atakami musi zmagać się na każdym kroku.

Zobacz również: dieta sportowca – 4 dania dające energię

„Nie mam do czynienia z piłkarzami, mam do czynienia z ludźmi. Oni boją się i martwią, że upadną i zrobią z siebie głupców na oczach 80 000 ludzi. Muszę sprawić, by zobaczyli, że bez siebie są niczym” – piłkarze to przede wszystkim ludzie, dlatego kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście trenera oraz umiejętność jednoczenia ich, by na boisku byli zgraną drużyna.

To jedne z najważniejszych cytatów Pepa Guardioli, z którymi powinni zapoznać się nie tylko młodzi piłkarze, ale również trenerzy piłkarscy. Przed nim jeszcze wiele lat trenowania, dlatego czekamy na kolejne złote sentencje, które ponownie wpiszą się w historię piłki nożnej.

Baza ćwiczeń piłkarskich: ćwiczenia dla kategorii młodzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *