Piłka nożna to sport, w którym liczą się przede wszystkim bramki. Nic dziwnego, że trenerzy i analizujący mecze kibice szukają sposobów na ocenę skuteczności swoich zespołów i zawodników w tworzeniu okazji bramkowych oraz w konwertowaniu ich na gole. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się tzw. xG – statystykę, która pozwala ocenić prawdopodobieństwo zdobycia gola w danej sytuacji. W dalszej części artykułu opiszemy, czym jest xG i jak może być wykorzystywana w analizie piłkarskiej.
Jak działa wskaźnik xG?
xG (ang. expected goals) to statystyka, która służy do oceny skuteczności zespołu lub jego zawodników w tworzeniu okazji bramkowych oraz w konwertowaniu ich na gole. Wartość xG jest obliczana na podstawie analizy wielu czynników, takich jak miejsce i kąt uderzenia, odległość od bramki, obecność obrońców czy też pozycja napastnika. xG jest wyrażane w jednostkach, które oznaczają oczekiwane prawdopodobieństwo zdobycia gola w danej sytuacji. Na przykład xG=0,3 oznacza, że według statystyk zawodnik miał 30% szans na zdobycie gola w danej sytuacji.
Gdzie wykorzystuje się wskaźnik xG?
xG jest bardzo przydatnym narzędziem w analizie piłkarskiej, ponieważ pozwala ocenić, czy dany zespół czy zawodnik wykorzystuje swoje szanse na zdobycie gola w sposób efektywny. Może być także używane do porównywania skuteczności różnych drużyn czy zawodników oraz do identyfikowania słabych punktów w grze zespołu. xG jest obecnie jednym z najważniejszych statystyk w piłce nożnej, która jest wykorzystywana przez wielu trenerów, dziennikarzy i kibiców.
Zobacz również: Co kibice zapamiętają z Mundialu 2022?