Beep test – organizacja, tabela wyników i audio

Beep test to doskonały sposób na sprawdzenie zdolności wydolnościowych sportowców. Jest on powszechnie stosowany zarówno wśród młodych zawodników, jak i w profesjonalnych zespołach seniorskich. Dowiedz się więc, czym jednak jest Beep Test i jak go przeprowadzić?

Czym jest Beep test?

Beep test to inaczej wielostopniowy test wahadłowy 20m (z ang. Maximal Multistage 20m Shuttle Run Test). Od lat jest to jeden z najpopularniejszych testów biegowych, na podstawie którego określa się poziom wytrzymałości krążeniowo-oddechowej. To ważny parametr pozwalający ocenić obecną formę zawodnika. Między innymi dlatego, Beep testy realizowane są przede wszystkim w okresie przygotowawczym.

Tym, co wyróżnia Beep test jest prostota jego organizacji. Bez trudu można wykonać go zarówno na grupie zawodowych sportowców, jak i dzieci oraz młodzieży. Regularnie wykonywanie testów pozwala ocenić, czy wykonywana praca przynosi pożądane efekty.

Beep Test | organizacja

Zadaniem zawodników jest pokonywanie dystansu 20m tam i z powrotem. Odległość ta jest wyznaczona liniami, tak by zarówno trenerzy, jak i zawodnicy nie mieli problemów z ich zlokalizowaniem. Wyznaczony odcinek zawodnicy muszą pokonać w wyznaczonym czasie. Pomocny w kontrolowaniu tego jest specjalny dźwięk – zwany ,,beep”. Kiedy rozlega się on, zawodnik powinien już dobiec do danej linii. Ważna jest przy tym kontrola, czy zawodnik dotknął stopą linii końcowej. 

W sytuacji, gdy nie dobiegł w wyznaczonym odstępie czasu do końca odcinka, to ma szansę to jeszcze nadrobić. Do kolejnej sygnalizacji musi ukończyć ,,zaległy’’ odcinek oraz ten właściwy. Jeśli nie uda mu się tego zrobić, to kończy on swój test. 

Jak wygląda Beep test?

Beep Test | tabela wyników

Beep test składa się z 21 poziomów – przypada na nie od 7 do 16 odcinków. Jak można się domyślić, tempo każdego poziomu jest coraz wyższe – na pierwszym odcinku średnie tempo wynosi trochę ponad 8km/h, podczas gdy na ostatnim jest to już ponad 18km/h. 

Trzeba jasno zaznaczyć, że ukończenie całego test wymaga ponadprzeciętnej wydolności. Mogą tego dokonać tylko wyjątkowe jednostki. Dobrym wynikiem dla profesjonalnego piłkarza na światowym pułapie jest ukończenie 13-14 poziomu. 

Tabela wyników Beep testu dzieci i młodzieży

WiekPoniżej normyW normiePowyżej normy
10<3<44-55-6>6>7
11<4<55-66-7>7>8
12<4<55-66-7>7>8
13<4<65-67-8>7>9
14<5<76-78-9>8>10
15<6<77-88-9>9>10
Źródło: dane AWF Poznań

Tabela wyników Beep testu dorośli

WynikMężczyźniKobiety
Znakomity>13>12
Bardzo dobry11-1310-12
Dobry9-118-10
Przeciętny7-96-8
Słaby 5-74-6
Bardzo słaby<5<4

Beep Test | audio

Do przeprowadzenia Beep testu potrzebna jest specjalna ścieżka dźwiękowa. Możesz pobrać ją poniżej lub skorzystać ze specjalnej aplikacji.

Więcej na temat testów motorycznych dowiesz się z kursu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *