Angielski model szkolenia: model czterech rogów

Rozwój młodych angielskich piłkarzy jest oparty o model czterech rogów. Sugeruje on, że na rozwój zawodnika należy spojrzeć z technicznego, fizycznego, psychologicznego i społecznego punktu widzenia – na żaden z tych punktów nie można spojrzeć w oderwaniu od innych.

Model ten można stosować do graczy w każdym wieku i o każdym poziomie umiejętności.

Model FA 4 został stworzony przez Craiga Simmonsa. Mówił on

„Umiejętność trenera polega na tym, by dostosować się do indywidualnych potrzeb. Jeden gracz może potrzebować dużo wsparcia w sferze technicznej, inny w fizycznej i tak dalej. Proces zaspokajania indywidualnych potrzeb jest często określany jako „zróżnicowanie”, a umiejętność trenera polega na zapewnieniu nieco innego, ale odpowiedniego wsparcia, aby jak najlepiej sprostać potrzebom trenowanych przez siebie piłkarzy”.

Rozważając cztery rogi, ważne jest, aby zawsze pamiętać, że mamy do czynienia z młodymi ludźmi i nigdy nie tracić z oczu tego ludzkiego aspektu. To, co zapewnia FA 4 Corner Model, jest „narzędziem myślenia” lub „soczewką”, której trenerzy mogą używać do swoich obserwacji, przemyśleń i decyzji, jak najlepiej wspierać indywidualne potrzeby graczy. Można go wykorzystać do rozważenia, na jakim etapie rozwoju są młodzi ludzie.

Materiał video wyjaśniający więcej.

Więcej takich informacji znajdziesz w Szkole Trenera. Zapisz się za darmo!