Analiza własnych środków treningowych

W tym artykule skupiamy się na tym, jak zmodyfikować grę, którą każdy z nas widział niezliczoną ilość razy. Wnioski pojawiają się, dzięki analizie własnych środków treningowych.

Wielu trenerów używa lub przynajmniej raz widziało grę 4v4 z graczami neutralnymi na zewnątrz. Ci zawodnicy są często wykorzystywani do utrzymania posiadania i zwykle po upływie limitu czasu lub po zdobyciu gola zamieniają się z przegrywającą drużyną na boisku. Jest to popularna gra, gdy chce się zakończyć trening grą, ale ze względu na wiele czynników, tj. liczbę dostępnych graczy, dostępną przestrzeń, potrzebne jest wprowadzenie modyfikacji. Łatwiej jest umieścić graczy na zewnątrz, aby byli „zaangażowani” w grę zamiast wysyłać ich na odpoczynek.

Dodatkowo, w grze często wykorzystuje się ograniczenia – na przykład:

  • limit liczby kontaktów,
  • drużyna musi zagrać z graczem neutralnym zanim zdobędzie gola.

Oczywiście wszystkie te ograniczenia mają różne konsekwencje i to od trenera zależy, jaki efekt chce osiągnąć.

Środek, który chcę omówić, jest odmianą powyższej gry. Z pozoru drobna zmiana może, w moim odczucie znacząco wpłynąć na efektywność jednostki. Polega ona na tym, że zamiast umieszczać zawodników poza boiskiem, umieszczamy ich po obu stronach bramki:

Co zyskujemy? Po pierwsze, umieszczenie zawodników blisko bramki (choć nie w sytuacji do końca odpowiadającej realistycznej grze) zachęca zawodników do gry w pionie, do najdalszego dostępnego zawodnika, ponieważ pionowe podania to najszybszy sposób na zdobycie miejsca w piłce nożnej. Daje im to punkt odniesienia podczas przyjmowania piłki i pośrednio wpływa na decyzję dotyczącą wykonania samego podania.

To bardzo ważne dla zawodników działających w moim modelu gry. Staram się kłaść duży nacisk na poszukiwanie najgłębszej możliwie opcji – tak aby szybko zdobywać przestrzeń przez podanie. Ta gra stanowi do tego świetny punkt wyjścia. 

Zawodni wie, gdzie są jego koledzy z drużyny i dostosować swoje poruszanie się lub ustawienie ciała, tak aby wykonać pierwszy kontakt od razu w kierunku bramki rywala. Ważne jest, aby podkreślić, że po wykonaniu pionowego podania, neutralny musi być wspierany ze względu na charakter pozycji, którą zajmuje.

Po drugie, lubię organizować gry na dość małej przestrzeni z limitem kontaktów. Chociaż korzyści płynące z używania lub nieużywania limitu kontaktów są mocno podważane to czuję, że służą one celowi, który chcę, aby moi gracze osiągnęli w sesji treningowej. Co ważne, mówimy tutaj bardziej o zachęcaniu do ograniczani liczby kontaktów niż takiej zasadzie. Nagradzając za grę na jedno lub dwa dotknięci w pierwszych minutach gry, gracze dostaną jasny: takie zachowanie jest pożądane. Dla nas niesie to ogromną liczbę korzyści – najważniejszą z nich jest to, że zawodnicy muszą nauczyć się funkcjonować w małych przestrzeniach (ruch, gra na jeden kontakt), aby przesunąć piłkę bliżej bramki rywala. 

Ogromne znacznie odgrywa również coaching. Powinien być ukierunkowany na to, aby zawodnicy poruszali się w obrębie ustalonej struktury pozycyjnej – w taki sposób, aby umożliwić najlepszy progres piłki. W praktyce daje to ogromną mieszankę szybkiego dryblingu z kombinacją grą na wysokiej intensywności. Kluczem jest jednak to: by grali tak pionowo, jak to możliwe, a podania poziome wybierali tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zachować posiadanie piłki.

https://akademia.treningdzieci.pl/

Po trzecie, podoba mi się, jak ta praktyka pomaga zespołowi orientować się po odzyskaniu piłki w trakcie fazy przejściowej. Kształtuje to u nich pozytywny nawyk szybkiego zagrania piłki do przodu i natychmiastowego ruchu w stronę bramki rywala.

Poniżej znajduje się dalsza progresja, polegająca na dodaniu dwóch dodatkowych bramek. Zasadą, którą często stosuję podczas grania w tę odmianę gry jest jeden punkt za strzelenie bramek zewnętrznych i dwa punkty za strzelenie bramek centralnych.

Celem gry jest skupienie się na grze w sektorze środkowym. 

Zaproponowane modyfikacje powstały w wyniku dogłębnej analizy własnych środków treningowych. Te często wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale niekoniecznie realizują te cele, na których nam najbardziej zależy. Dlatego zachęcamy do tego, aby dokładnie i bardzo analitycznie przyglądać się grą stosowanym podczas treningu. Korzyści płynące z takiego nawyku są ogromne..

https://treningdzieci.pl/kategoria-produktu/pakiety-treningowe/