Analiza gry jako skuteczna ocena szkoleniowa pracy trenera w klubie

Każdy nowy dzień jest dla Ciebie szansą, aby dowiedzieć się na temat piłki nożnej czegoś nowego. Każdy zauważony mały detal będzie wpływał na Twoją świadomość trenerską. Każde Twoje nowe działanie na treningu będzie miało znaczenie. Każda analiza taktyczna sprawi, że będziesz lepszym trenerem. Niewątpliwie każde z tych zdań zachęca, aby chociaż na chwilę zatrzymać się przy  zagadnieniu jakim jest analiza gry. Przedstawiony materiał jest wstępem do jego interpretacji oraz pokazuje, na co warto zwrócić uwagę, kiedy masz siły i chęci, aby zacząć analizować piłkę nożną. 

PO PIERWSZE ŚWIADOMOŚĆ

Praca szkoleniowa trenera piłki nożnej niesie ze sobą wiele aspektów, których ostateczna suma oraz prawidłowość funkcjonowania daje określony efekt. Obecnie trenerzy muszą być przygotowani do swojego zawodu wielowymiarowo, co oznacza, że znajomość oraz sama wiedza na temat piłki nożnej nie wystarcza, aby zespoły osiągały najwyższy poziom mistrzostwa sportowego. Dzieje  się to dopiero w momencie, gdy nastąpi wcześniejsze i ukierunkowane zaplanowanie aspektów szkoleniowych. 

Trenerzy muszą znać, jak zachowuje się organizm sportowca ze względu na charakter wykonywanego wysiłku, wiedzieć w jaki sposób motywować zawodników, pokazać które wykonanie techniczne w danej sytuacji jest najlepsze, ale również obrać taktykę, dzięki której zespół będzie w stanie wykorzystać w pełni drzemiący w sobie potencjał. Wspomniane przeze mnie działania wykonywane przez trenerów odnoszą do 4 wymiarów szkoleniowych takich jak: motoryka, psychologia, technika, taktyka. 

Przeczytaj również: Paweł Słoma o zagranicznych stażach, analizie piłkarskiej i pracy w niższych ligach!

Każdy z nich bezpośrednio na siebie oddziałuje, a zadaniem wszystkich szkoleniowców jest obranie takiej drogi, dzięki której zespół będzie mógł rozwijać się metodologicznie, czyli według wcześniej ustalonego planu oraz myśli szkoleniowej. Aby skutecznie oraz dokładnie ocenić swoje działania trenerskie, należy posiadać w swoim warsztacie pracy zestaw narzędzi za pomocą, których będziemy w stanie sprawdzić, czy zespół podąża w kierunku, który sobie obraliśmy. Wysunięte wnioski pozwolą wskazać przyczyny określonych działań, dzięki czemu zaplanowane przez trenera mikrocykle treningowe podniosą zdecydowanie jakość podejmowanych działań przez zawodników.

Wybranie narzędzi pozwalających na skuteczną ocenę w pracy trenera może zdecydowanie wzmocnić jego świadomość, wiedzę na temat swoich zawodników, wnieść wartość merytoryczną do swojego warsztatu pracy, ale również poszerzyć wiedzę na temat piłki nożnej. Poniżej przedstawiam proces nabywania przez trenera świadomości, która pomoże w wybraniu odpowiedniego narzędzia do oceny szkoleniowej.

WIEDZA NA TEMAT 4 WYMIARÓW PIŁKI NOŻNEJ

ZAPLANOWANIE PROCESU SZKOLENIOWEGO W OPARCIU O 4 WYMIARY PIŁKI NOŻNEJ

KTÓRY WYMIAR PIŁKI NOŻNEJ JEST W DANYM MOMENCIE DLA MOJEGO ZESPOŁU NAJWAŻNIEJSZY?

JAKIE WYBIORĘ NARZĘDZIE OCENY SZKOLENIOWEJ?

************************

Jest to fragment artykułu stworzonego przez Pawła Słomę. Całość można przeczytać w ebookach dla kategorii orlik oraz młodzik. Zachęcamy do ich zakupu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *