Trenerzy to grupa społeczna zawyżająca dosyć niskie statystyki czytelnictwa w Polsce. Nie może to dziwić. Ciągle poszukują oni nowej wiedzy, a w księgarniach dostępnych jest sporo ciekawych książek na temat trenerki, z których można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Na jakie tytuły trener powinien zwrócić uwagę? Które pozycje to absolutny “must have” do przeczytania dla trenerów młodzieży? Tego dowiecie się z naszego artykule!
Przygotowaliśmy dla Was wykaz ośmiu książek, które naszym zdaniem powinny znaleźć się w każdej trenerskiej biblioteczce. Ich kolejność jest zupełnie przypadkowa – postanowiliśmy nie dzielić książki na “lepsze” i “gorsze”. Każdy z tych tytułów ma swój przekaz i jest godny polecenia. Życzymy miłej lektury!
Pozycja nr 1: Horst Wein – “Funino”
Książka Horsta Weina to absolutny klasyk, jeśli chodzi o literaturę szkoleniową. Tytuł “Funino, Piękna gra!” jest książką poświęconą pojęciu inteligencji w grze. Wein, który jest bardzo cenionym trenerem skupił się w swojej książce na zagadnieniach związanych z kształtowaniem kreatywności u dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Książka Weina oferuje interesujący program uproszczonych gier, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwojowych młodych zawodników. Książka ta uczy jak wpoić dzieciom, że inteligencja jest niezwykle ważnym elementem gry.
Pozycja nr 2: Paweł Grycmann, Władysław Szyngiera – “Nowoczesne nauczanie i doskonalenie gry w piłkę nożną”
Publikacja ta zawiera cenne metody nauczania i doskonalenia gry w piłkę nożną. Poszczególne działania zostały przedstawione przez autorów za pomocą piramidy, zawierającej etapy stopniowego przyswajania przez dziecko wiedzy. Etapy nauczania różnią się od siebie, ponieważ dzieci w różnym wieku mają inne możliwości. Ze względu na swój rozbudowany charakter, książka uważana jest za jedną z najlepszych pozycji na polskim rynku.
Co przykre, dla tych którzy jeszcze nie zdążyli jej kupić, obecnie jest w zasadzie niedostępna. Jak jednak przyznał sam autor – trwają prace nad kolejnym wydaniem.
Pozycja nr 3: Tomasz Tchórz, Mateusz Ludwiczak – “Dorastanie w grze – wszechstronny rozwój zawodnika w wieku 8-12 lat”
Książka “Dorastanie w grze – wszechstronny rozwój zawodnika” jest świetnym poradnikiem dla trenerów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Tytuł ten przedstawia metodę nielinearnej pedagogiki zastosowanej w pracy z dziećmi. Książka przedstawia przydatne zasady, które ułatwią zawodnikom szybkie rozwiązywanie problemów taktycznych, często spotykanych na boisku. Ukazane zostały również informacje na temat budowy jednostek treningowych oraz zamieszczono wskazówki na temat dostosowywania szkolenia do poszczególnego wieku zawodników.
Pozycja nr 4: Krzysztof Paluszek, Miłosz Stępiński – “Metodyka doskonalenia taktyki atakowania i bronienia w systemie 1-4-4-2”
Książka ta odegra sporą rolę w przygotowaniu teoretycznego warsztatu każdego trenera piłkarskiego. Pozycja Krzysztofa Paluszka i Miłosza Stępińskiego świetnie opisuje ustawienie zawodników w klasycznym systemie 4-4-2 oraz analizuje tendencje rozwojowe i współcześnie stosowane systemy gry, dzięki czemu jest świetną literaturą o charakterze taktycznym – również dla trenerów młodzieży, którzy mogą z tego tytułu dowiedzieć się, jak skutecznie nauczać bronienia i atakowania w systemie 1-4-4-2
Pozycja nr 5: Dawid Piątkowski – “Obsesja doskonałości”
Książka Dawida Piątkowskiego z wielu względów jest bardzo oryginalna. Prezentuje ona bowiem podejście, które nie zgadza się z ideologią wielu trenerów piłkarskich. Piątkowski uważa, że zawodnicy powinni trenować, tyle ile tylko mogą, przytaczając przykład Kobe Bryanta, który podczas swojej kariery włamywał się do sali gimnastycznej, aby odbywać dodatkowe treningi. Piątkowski uczy trenerów, aby nie pozwalali zawodnikom na chwilę słabości i by wydobywali z nich 100% możliwości podczas każdego treningu. Jest również zdania, że zaangażowanie to jedyna droga do stania się czołowym zawodnikiem. Książka ta jest obowiązkową pozycją dla trenerów młodzieży, którzy mogą wyciągnąć z niej wiele ciekawych wniosków, również na temat rozmów z rodzicami młodych adeptów piłkarskich.
Pozycja nr 6: Krzysztof Paluszek – “Nowoczesne nauczanie gry w piłkę nożną”
Podręcznik ten instruuje, jak odpowiednio przygotować młodych adeptów do gry w piłkę nożną. Zdaniem Krzysztofa Paluszka, tradycyjne przygotowanie zawodników do gry w piłkę nożną dzielone jest na techniczne, taktyczne, kondycyjne i psychiczne. Autor podkreśla, że trenerzy na zajęciach nie powinni odrębnie traktować poszczególnych dyspozycji, bowiem na boisku jest to mało przydatne. Paluszek sugeruje tworzenie różnorodnych środków treningowych (ćwiczeń i metod) rozwijających, dzięki którym graczem uzyskają lepsze wyniki w poszczególnych próbach. Autor przypomina, że gra wymaga od zawodników alternatywnych działań, a rutynowe wykonywanie tych samych ćwiczeń na treningu, nie nauczy zawodników niczego nowego.
Pozycja nr 7: Marti Perarnau – “Herr Guardiola”
Świetna kronika pracy Pepa Guardioli w Bayernie Monachium. Książka opisuje wszystkie sukcesy oraz problemy, z jakimi spotkał się hiszpański trener podczas pracy w bawarskim klubem. Perarnau opisuje również sytuacje z szatni oraz ukazuje kulisy rozmów z piłkarzami, co jest świetnym materiałem badawczym dla trenerów, którzy mogą zobaczyć, jakie metody szkoleniowe stosował jeden z najlepszych aktualnie na świecie trenerów w trakcie pracy z Bayernem Monachium w sezonie 2013/2014, kiedy to klub z Bawarii sięgnął po Mistrzostwo Niemiec, Superpuchar Europy oraz Klubowe Mistrzostwo Świata.
Zobacz również: gotowe konspekty treningowe
Pozycja nr 8: Łukasz Panfil – “Sport uczy życia”
Książka ta uczy jak odpowiednio kształtować postawę dziecka i tłumaczy, jak wpajać najmłodszym adeptom sportu, odpowiednie wartości. Zdaniem Panfila, sport jest doskonałym narzędziem rozwojowym dla dzieci, nie tylko jeśli chodzi o umiejętności techniczne w danej dyscyplinie, czyi motorykę. Mottem tej książki jest zdanie: “W sporcie dzieci przede wszystkim chodzi o to, żeby kształtować lepszych ludzi, a dopiero w dalszej kolejności sportowców“.
Książki dla trenerów – podsumowanie
Reasumując, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych książek, z których każdy trener może wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Dzięki dobraniu odpowiedniej literatury, szkoleniowiec z pewnością będzie w stanie pogłębić swoją wiedzę na dany temat, co zaprocentuje podczas jego dalszej pracy trenerskiej.
Po darmowe książki zajrzyj do naszej biblioteki trenera