5 cech dobrego trenera

Wielu rodziców, ale również szkoleniowców pyta nas, jak rozpoznać dobrego trenera. To trudne pytanie, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Postaram się jednak przedstawić 5 cech, które uważam za absolutnie najważniejsze u osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

  1. Cierpliwość

To dosyć oczywiste. Niezależnie od tego, czy trener pracuje z najlepszymi zawodnikami na świecie, czy też podejmuje się pracy z początkującą grupą skrzatów w niewielkim klubie, oba przypadki łączy jedno – potrzeba czasu na zbudowanie czegoś fajnego. Ta cierpliwość jest szczególnie istotna w przypadku wychowywania młodych zawodników. Należy pamiętać, że trening piłkarski to maraton, a nie sprint i siły należy zachować na dłuższy dystans. Co przez to rozumiem?

Cierpliwość to cecha bardzo bliska konsekwencji. I to właśnie jej wielu trenerom brakuje. Kilka słabszych spotkań w lidze żaków, czy nieudany turniej w orliku i już rozpoczyna się szukanie drogi na skróty. Zamiast otwarcia gry krótkim podaniem – laga do przodu. Zamiast małych gier – mocny fizyczny trening. Takie rozwiązania mogą przynieść efekt w krótkiej perspektywie, ale na dłuższą metę są raczej szkodliwe niż pożyteczne. 

  1. Pasja

Żeby zapalać innych samemu trzeba płonąć – to słowa jednego z najbardziej znanych polskich mówców motywacyjnych, Jacka Walkiewicza. Doskonale pasują one do zawodu trenera. Jeśli chcesz, żeby Twoi zawodnicy pokochali futbol, samemu musisz prawdziwym pasjonatem. Bez tej cechy trudno jest osiągnąć sukces nie tylko w treningu piłkarskim ale, w jakiejkolwiek dziedzinie.

trener piłka nożna | trening piłkarski
  1. Piłkarski pokaz

Nie zrozum mnie źle – nie uważam, że trenerami mogą być jedynie osoby, które grały na wysokim poziomie. Wręcz przeciwnie. Wiele osób, które nie miało nawet przygody z piłką jest później świetnymi trenerami. Uważam jednak, że trener musi mieć znakomity pokaz. Każde ćwiczenie i każdy element techniczny, którego wymaga od swoich zawodników musi najpierw pokazać. I tutaj często pojawia się problem.

Musisz pamiętać, że dzieci i młodzież patrzą na Ciebie, jak na idola. Dla wielu z nich jesteś jedyną osobą z otoczenia, która gra w piłkę. W ich oczach Twoje umiejętności są może nawet porównywalne do tych, które mają najlepsi na świecie i na każdych zajęciach musisz to udowodnić. Tylko w ten sposób zbudujesz swój autorytet i wiarygodność, bez których ciężko będzie Ci motywować podopiecznych. 

Co jeśli masz problem z wykonaniem określonego zadania technicznego lub koordynacyjnego? Naucz się go. Zanim zaprezentujesz je na treningu, wykonaj je kilka razy w domu. Drugim wyjściem z tego problemu jest wybór do pokazu najlepszego zawodnika w grupie, ale uwaga, nie warto tego wykorzystywać zbyt często. Dzieci bardzo szybko domyślą się, że coś jest nie tak. 

  1. Pokora

Jeden wygrany turniej U10 i już głowa na wysokości chmur? Nie u dobrego trenera. Taki zawsze zachowuje zdrowy rozsądek, myśli trzeźwo i ciągle szuka sposobności żeby uczyć się nowych rzeczy. To właśnie nieustanny rozwój jest znakiem rozpoznawczym klasowego szkoleniowca. Jeśli więc w pewnym momencie stwierdzisz, że jesteś już wystarczająco dobry, że nie musisz kupić kolejnej książki, wybrać się na następne szkolenie lub nie przeczytać artykułu, to chyba czas kończyć trenerską przygodę.

Przeczytaj więcej o treningu piłki nożnej

  1. Zaangażowanie

Robienie czegoś na pół gwizdka nie przyniesie korzyści, ani Tobie, ani Twoim podopiecznym. Jeśli więc myślisz, że dwa treningi po 75 minut i mecz, co dwa tygodnie wystarczy, to muszę Cię rozczarować – niestety nie. Dobry trener poświęca się swojej pracy na 110%, nie szukając wymówek i usprawiedliwień. Pamiętaj, że jeśli masz wysokie wymagania wobec swoich podopiecznych, to od siebie musisz wymagać jeszcze więcej.

Co możesz zrobić? 

  • Zorganizuj dodatkowe treningi dla najlepszych zawodników
  • Wysyłaj filmiki z zadaniami domowymi np. ćwiczenia typu ball master
  • Buduj relacje z rodzicami
  • Organizuj obozy, półkolonie i zgrupowania

Podsumowanie

Cierpliwość, pasja, pokaz, pokora i zaangażowanie, to według mnie najważniejsze cechy dobrego trenera piłki nożnej. A co znajduje się na Twojej liście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *