[5/5] Inteligencja piłkarska. Czym jest Apozycyjność?

To ostatnia część serii w której podpowiadamy, jak rozwijać inteligencję piłkarską. Dzisiejszy materiał pochodzi z najnowszego ebooka Rafała Matusiaka.

Przeczytaj wcześniejsze wpisy:

Apozycyjność w piłce nożnej

Czasy w których to obrońcy byli odpowiedzialni tylko i wyłącznie za bronienie, pomocnicy za kreowanie sytuacji strzeleckich, a napastnicy za zdobywanie goli, dawno już minęły. W nowoczesnej piłce nożnej, każdy z zawodników znajdujących się na boisku, jest odpowiedzialny tak samo za wszystkie te elementy gry. Patrząc na kierunek w jakim zmierza futbol, typowa numeracja znana z nomenklatury piłkarskiej odchodzi powoli do lamusa.

pozycje na boisku
Rys. Numeracja zawodników według nomenklatury piłkarskiej.

Oczywiście numeracja zawodników może nam pomóc podczas rysowania pewnych założeń oraz tłumaczenia zasad, niemniej jednak obserwując co dzieje się obecnie w najlepiej szkolących akademiach piłkarskich na świecie oraz na najwyższym piłkarskim poziomie, można śmiało stwierdzić, że dziś każdy zawodnik jest równoprawnym napastnikiem, jak i równoprawnym obrońcą, a najlepsi zawodnicy na świecie, potrafią odnaleźć się na każdej przestrzeni boiska, w każdej sytuacji, bez względu czy są  ustawiani na papierze jako numer 9, 10, czy też 4. To właśnie ta wszechstronność i umiejętność dostosowywania się do ciągle zmieniających się warunków meczowych, jest fundamentalnym elementem charakteryzującym zawodników wybitnych. Aby jednak móc dojść do tak ponad przeciętnego poziomu, kluczowe jest systematyczne propagowanie ’’wolności gry’’ w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Jak już wspominałem w moim poprzednim ebooku na temat taktyki grupowej (można go kupić tutaj), każda pozycja na boisku, wymaga od zawodników innej inteligencji, ponieważ każdy z nich zmuszony jest do podejmowania innych decyzji – inne działania podejmuje bramkarz, a inne napastnik. Dlatego, żeby w pełni uwolnić potencjał zawodników, ważne jest, aby dać dzieciom możliwość gry na wszystkich pozycjach, w tym również na bramce.

Powiem nawet więcej, najlepszym rozwiązaniem jest w ogóle nie ustawianie zawodników na jakichkolwiek pozycjach, a pozwolenie im odnaleźć się w poniższych zasadach, które są niżej przedstawione w czasie gry. Takie działanie może śmiało być praktykowane do kategorii orlika włącznie, gdzie format gry jest 7v7. Na pewno, w początkowych meczach oraz grach będzie można zauważyć pewien rodzaj chaosu, ale należy pamiętać, że mecz piłki nożnej to tak naprawdę jeden wielki chaos. Sztuką jest poukładać ten chaos, nie zamykając jednocześnie zawodników w żadnych ramach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na indywidualny rozwój zawodników. Poniższe zasady, które zostały przedstawione na następnych stronach tego ebooka, pomogą nam sprawić, że opanujemy boiskowy chaos, z jednoczesnym maksymalnym rozwojem zawodników, bez jakiekolwiek zamykania ich w niepotrzebnych ramach systemu gry.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwijania inteligencji piłkarskiej? Kup nowy ebook Rafała Matusiaka Apozycyjność w piłce nożnej. Rozwój inteligencji młodego piłkarza”. Spiesz się! Trwa przedsprzedaż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *