16-letni Polak trafił do Sportingu Lizbona. Kim jest Jakub Stasiak?

Jakub Stasiak, 16-letni utalentowany obrońca i młodzieżowy reprezentant Polski zamienił Akademię Pogoni Szczecin na portugalski Sporting Lizbona.  O jego początki zapytaliśmy Bartosza Wyżlica, trenera Wisły Fordon Bydgoszcz – kluby, w którym Stasiak spędził pierwsze 10 lat swojej piłkarskiej przygody.

Z Bydgoszczy, przez Szczecin do Lizbony

Urodzony w 2008 roku Jakub Stasiak dwa sezony spędził w szczecińskich klubach – najpierw w FASE, a ostatni już w Akademii Pogoni Szczecin, z którą nawet związał się trzyletnim kontraktem. Tego jednak nie uda mu się wypełnić, ponieważ obrońca przenosi się do portugalskiego Sportingu Lizbona.

Swoją piłkarską przygodę Kuba zaczynał jednak w zupełnie innym miejscu. Wisła Fordon Bydgoszcz, bo tak nazywa się jego pierwszy klub, dzisiaj może świętować transfer swojego wychowanka na piłkarskie salony. O samego zawodnika zapytaliśmy Bartosza Wyżlica, trenera, który ze Stasiakiem pracował 10 lat.

– Jakub występuje na pozycji środkowego obrońcy. Jakub grał w naszych barwach przez 10 lat. Po ukończeniu szkoły podstawowe w 2022 roku przeszedł do drużyny FASE Szczecin. Zawodnikiem Fase był przez jeden sezon, następnie przeszedł do Pogoni Szczecin. Kuba jest zawodnikiem z rocznika 2008.

Od początku przygody z piłka wyróżniał olbrzymi charakter do pracy co powodowało że robił bardzo szybko duże postępy. Na początku swojej przygody nie był to zawodnik “najlepszy” w naszych szeregach, ale tak jak wspomniałem wyżej dzięki swojemu charakterowi do pracy robił niesamowite postępy co było zauważone przez topowe akademie w Polsce.

Kubę cechuje przede wszystkim wysoko rozwiniętą technika użytkowa i bardzo dobre warunki fizyczne. Nie ma problemu z grą prawa jak i lewą nogą.

Była to zdecydowanie najlepsza nasza drużyna w historii klubu. W 2022 roku udało nam się nawet zdobyć mistrzostwo województwa i zagrać w barażu o CLJ, co dla małej akademii jaka jest Wisła było wielkim osiągnięciem. W wielkim stopniu była to zasługa Jakuba – mówi nam szkoleniowej Wisełki.

Zdolny rocznik

Stasiak nie jest jedynym zawodnikiem, który trafił do większej piłki z Wisły Fordon Bydgoszcz.

– Drużyna rocznika 2008 to była zdecydowanie najlepsza nasza drużyna w historii klubu. W 2022 roku udało nam się nawet zdobyć mistrzostwo województwa i zagrać w barażu o CLJ, co dla małej akademii jaka jest Wisła było wielkim osiągnięciem. W wielkim stopniu była to zasługa Jakuba. Wielu zawodników z tej drużyny występuje aktualnie w topowych akademiach w Polsce i rywalizują na poziomie CLJ dodaje Bartosz Wyżlic.

Jakub Stasiak w Sportingu

Młody obrońca dołączy do zespołu U17, gdzie będzie rywalizował z najzdolniejszymi portugalskimi (i nie tylko) juniorami.

– W tej akademii dorastał Cristiano Ronaldo. Myślę, że jest ona jedną z najlepszych na świecie. Czuję się bardzo podekscytowany i szczęśliwy. To dla mnie duże wyzwanie – powiedział sam Stasiak po ogłoszeniu transferu w wywiadzie dla oficjalnej strony portugalskiego klubu.

Wychowankiem Sportingu jest nie tylko Cristiano Ronaldo. Przez różne szczeble klubowej akademii przeszli między innymi Nuno Mendes, Rafael Leao, czy Nani.