10 pytań do autora. Piotr Szymura

Piotr Szymura to były wieloletni zawodnik futsalowego Rekordu Bielsko-Biała, w którym występował przez 16 sezonów. W tym czasie zdobył z drużyną Mistrzostwo Polski, Puchar i Superpuchar Polski oraz 4-krotnie stawał na najniższym stopniu podium. 20-krotny Reprezentant Polski w futsalu. Jako trener młodzieżowych drużyn Rekordu Bielsko-Biała 4-krotnie sięgał po złoty medal mistrzostw Polski młodzieżowców oraz 2-krotnie po złoto w kategorii juniorów. Obecnie w klubie Rekord Bielsko-Biała pełni funkcję dyrektora sportowego.

  1. Jak to się stało, że zostałeś trenerem?

Był to w pewnym stopniu naturalny krok po wielu latach gry w piłkę. Na sam kurs (wtedy jeszcze instruktora) namówił mnie uwczesny terener futsalowego Rekordu św. pamięci Marcin Biskup.

2. Trenerski idol? I dlaczego?

Zawsze podziwiałem Sir Alexa Fergusona. Głównie za sposób w jaki budował kolejne drużyny, które dominowały w lidze angielskiej.

3. Książka, którą poleciłbyś każdemu trenerowi

Zdecydowanie “90 minutowy menedżer” Davida Bolchovera i Chrisa Bradiego.

4. Film, który poleciłbyś każdemu trenerowi

Film, który fajnie jest zobaczyć z wspólnie z drużyną to “Cud w Lake Placid”. Piękna historia drużyny hokejowej Stanów Zjednoczonych, która 1980 roku wywalczył olimpijskie złoto.

5. Gdzie szukasz wiedzy i inspiracji?

Obecnie mniej czasu poświęcam pracy trenerskiej na rzecz obowiązków dyrektora sportowego. Nie mniej inspiracji najczęściej szukam w książkach i filmach. Natomiast celem pozyskiwania wiedzy najchętniej lubię korzystać z udziału w konferencjach i szkoleniach, które poza wykładami i pokazowymi treningami pozwala wymienić wiedzę z innymi uczestnikami.

6. Zawód trener: praca czy hobby?

Obecnie bardziej hobby. Ale jestem przekonany, że jeżeli ktoś chce to robić naprawdę dobrze musi się temu poświęcić na 100%.

7. Najważniejszy element dobrego treningu

Najważniejsze, aby zespół rozumiał cel treningu i każdego ćwiczenia. Bardzo ważna jest dla mnie także gra. Ona tak naprawdę najbardziej rozwija zawodników.

8. Nowoczesny trener, czyli jaki?

Rozumiejący piłkę holistycznie. Szukający usprawnień w różnych aspektach – nie tylko tych stricte piłkarskich. Umiejący efektywnie korzystać z narzędzi jakie ma do dyspozycji: technologii, współpracowników itp.

9. Futbol efektowny czy pragmatyczny?

Wierzę, że można połączyć te dwa elementy. Oczywiście o stosunku jednego elementu do drugiego decydują zawodnicy jakich mamy.

10. Cel, do którego dążysz

Jak wspomniałem wcześniej obecnie nie realizuję się już jako trener. Natomiast odpowiadając za całość futsalu w Rekordzie chciałbym wzorem mojego menedżerskiego idola tak budować sportową stronę klubu, aby zapewnić zastępowalność pokoleń.

Piotr przygotował dla nas artykuł na temat zalet wykorzystania futsalu. Przeczytasz go w dodatku “Czas na Futsal”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *